Studentům vadí nestabilita a nejistota plynoucí z rozhodování oranžovo – rudé koalice, jež například odvolala všechny čtyři šéfy městských organizací bezprostředně po usednutí do čela hodonínské radnice. Nesouhlasí také s nahrazením ředitele domu kultury nově jmenovanou šéfkou.

„Chceme upozornit na problémy, jež Hodonín trápí, a přimět lidi, aby o nich diskutovali,“ řekl místopředseda studentského parlamentu Filip Vykoukal. Jak dodal, studenti doufají, že se k výzvě připojí co nejvíce lidí, a za příspěvky děkují.

Radní za KSČM Ján Lahvička řekl, že studenti mají právo vyjádřit svůj názor. „Samozřejmě, naše úvodní kroky na radnici vyvolaly spoustu reakcí. Trochu mě překvapuje, že tímto způsobem pracuje poradní orgán městské rady,“ okomentoval Lahvička výzvu studentského parlamentu, který vznikl před deseti lety jako nezisková organizace právě proto, aby měli studenti a mladí lidé podíl na vedení města. Jeho komise je poradním orgánem městské rady.

K iniciativě studentů se na internetových stránkách vyjádřili i hodonínští politici. Například místopředseda hodonínské občanské demokratické strany Jiří Vincenc napsal: „Určitě nám současné vedení města ukázalo už dostatečně, jak se to nemá dělat a jak si představují svoji demokracii. Předpokládám, že tuto studentskou výzvu začne vedení prohlašovat za akci opozičních stran.“

Výzvou se studenti postavili i za dosavadního ředitele domu kultury Zdeňka Grombiříka (na fotografii vlevo). „Na místo muže s bohatými zkušenostmi a nedocenitelnými kontakty nastoupila osoba, která je vzhledem ke svým předchozím zkušenostem jen poskrovnu způsobilá k výkonu takového druhu činnosti,“ píšou ve výzvě.

Grombiříka, který tuto organizaci vedl téměř deset let, podpora ze strany studentského parlamentu a Hodoňanů těší. Podobná iniciativa už ale podle něj jen těžko něco změní. „Kroky vedení jsou věci, které trápí celý Hodonín,“ prohlásil Grombiřík. Jeho nástupkyně v ředitelském křesle Lucie Hostačná vzkázala studentům, že se s nimi ráda setká. „Sama jsem byla studentka a každou iniciativu vnímám pozitivně. Nejsem proti tomu, že studentský parlament podporuje pana Grombiříka,“ řekla a dodala, že jestli mají studenti strach, že by zrušila jimi pořádaný divadelní festival Hobblík a Mumraj, tak se obávat nemusejí. Vyvrátila také spekulace, že byla na místo ředitelky domu kultury politicky dosazena.

Podle politologa z brněnské Masarykovy univerzity Stanislava Balíka není výzva ojedinělou akcí, ale svědčí o tom, že kroky vedení města nemají u Hodoňanů širší podporu. „Výzva může znejistit několik zastupitelů, ale když koalice činila jednotlivé kroky, tak nejspíše věděla proč, a z tohoto pohledu výzva nejspíše nic nezmění,“ konstatoval.

- Volba ředitele: studenti kritizují vedení města