Jeho filatelistická hvězda září nejen v tomto roce. I když rok 2022 byl pro něj velmi úspěšný. Získal totiž ocenění na světových výstavách v Dubaji, švýcarském Luganu či v Londýně. Na aktuálně úspěšný exemplář se mohou tuto sobotu těšit i doma v Kyjově. „Exponát, který bude k vidění, bude jeden jednorámový,“ prozradil Tomáš Amler.

Tamní knihovna tak bude místem, kde bude k vidění světově unikátní exemplář s řadou zajímavostí o něm. Jde o československou známku Osvobozená republika, a konkrétně o její čtvrté výpotřební vydání z roku 1927. „U zásilek, které podle předepsaných sazeb nebyly vyplaceny dostatečně, případně vůbec, vybírala pošta kromě chybějící částky i trestní porto za nesprávné vyplácení zásilek, kterou s takovou zásilkou měla,“ vysvětlil filatelista, který v roce 2018 získal čestné uznaní Svazu českých filatelistů. Doplatní známky byly pak vylepované a razítkované až v místě doručení.

Nová poštovní známka s motivem milotického zámku, z pohledu ze zahrady.
Zámek Milotice je na nové poštovní známce. Začíná se prodávat v úterý

Známka byla vydaná v roce 1927, ale v roce následujícím byla vzata z oběhu. I laika na známce zaujmou dvě padesátky s nápisem doplatit. „Známka byla přetištěna třířádkovým šikmým textem DOPLATIT a dvěma hodnotovými číslicemi, jež měly zakrýt původní číslice a byl proveden knihtiskem měděnou deskou fialovou barvou v České grafické unii v Praze,“ přiblížil člen kyjovského klubu filatelistů, který ve městě vznikl mezi lety 1950 až 1952.

Jeho současné členy spojuje snaha rozšířit spolek, získat nové tváře a zpopularizovat filatelii mezi mládeží. Prezentace unikátní známky a s ní spojená filatelistická výstava s přednáškou v městské knihovně k tomu mají pomoct. Vstup na sobotní výstavu, která je součástí akce Zažít Kyjov jinak, je pro všechny volný.