Poškozený skleník se vzácnými cykasy v areálu hodonínské nemocnice přežije další zimu. Hodonínská radnice a nemocnice se totiž složily na nové topení. Městské lázně už mají také zpracovanou studii, podle které se botanický skleník přesune do lázeňského parku.

„Je to však hodně velká hudba budoucnosti," říká prozatím o plánu na přestěhování vzácných a cenných rostlin místostarosta Hodonína Ladislav Ambrozek. Myslí si to nejen proto, že nový skleník bude stát minimálně pět milionů korun, ale i z toho důvodu, že důležitější pro město je záměr postavit budovu denních lázní.

Podle Ambrozku už dřívější vedení Hodonína diskutovalo nad dvěma variantami záchrany skleníku: opravit a zatraktivnit ho a v současném místě, tedy v nemocničním parku, nebo ho někdy v budoucnu přesunout jinam, například do parku lázeňského. „Nikdo ale neřekl: Zrušte ho, zlikvidujte ho," ujišťuje Ambrozek.

Osud skleníku byl totiž 
v nedávné minulosti nahnutý. Nemocnice zřizovaná krajem už nechtěla dál platit jeho provoz a vytápění, protože jejím posláním je, jak řekl ředitel nemocnice Antonín Tesařík, v prvé řadě léčit. Město zase nemělo peníze, aby skleník převzalo. Nyní se i díky zrušení staré kotelny v hodonínské nemocnici a pořízení nových plynových kotlů našlo nouzové řešení.

„Pára z centrální kotelny, která procházela pod skleníkem podzemním parovodem do výměníkových stanic 
v hlavní budově nemocnice, vyhřívala exotické rostliny. Když jsme provoz kotelny ukončili, vznikl problém, jestli rostliny přežijí zimu," přiblížil dosavadní způsob vytápění ředitel Nemocnice TGM v Hodoníně Antonín Tesařík. Nemocnice proto vypracovala projekt na dodávku a montáž vytápění pro botanický skleník a požádala město o dotaci. „Zastupitelstvo po dohodě s nemocnicí rozhodlo o poskytnutí větší půlky potřebných peněz, tedy dvou set tisíc korun, aby mohl skleník v nejbližších letech přežívat, a budeme dál diskutovat a uvažovat, co s ním do budoucna," přibližuje Ambrozek. Ten doplňuje, že podmínkou dotace bylo, že nemocnice bude minimálně pěti let hradit veškeré náklady související s provozem skleníku, aby se rostlinám nic nestalo, a navíc zajistí jeho propagaci. Podle Tesaříka vytápění skleníku nebude tak drahé, protože plyn nyní nakupuje Jihomoravský kraj centrálně pro všechna zdravotnická zařízení.

Unikátní kolekce cykasovitých rostlin z celého světa, která možná nemá v České republice obdoby, vyrůstala 
v zimní zahradě nemocnice od roku 1953. Loni dokonce ve skleníku objevil odborník na cykasy kriticky ohrožený druh severomexického horského cykasu nevyčíslitelné hodnoty, jehož v přírodě přežívá už jen asi tři sta kusů. Podle bývalého zahradníka Františka Vodrážky, který se o skleník desítky let staral, mají rostliny hodnotu kolem třiceti milionů korun.

Zpracovaná studie nabízí čtyři možnosti, kde může skleník v budoucnu najít místo: mezi nemocnicí a lázněmi, podél Měšťanské ulice, v linii s lékařskými a bytovými domy v Purkyňově ulici nebo 
v místě křížení ulic Měšťanská a Purkyňova. I když si ředitel Lázní Hodonín Milan Sýkora myslí, že si klienti, kteří přijíždějí na delší pobyty, zajímavý skleník najdou všude, kloní se k jeho přestěhování do míst, kde bude více na očích. „Může to být další atraktivita Hodonína, která pomůže rozvoji cestovního ruchu," uvádí s tím, že pokud budou vzácné rostliny v lázeňském parku, návštěvnosti lázní to určitě prospěje. Zatím totiž nic podobného nikde neviděl.