Jak Deník Rovnost již informoval, jedenáct zastupitelů chce na radnici jiné tváře. „Kdybychom neměli předpoklad, že dosáhneme podpory potřebných šestnácti hlasů, zasedání bychom nesvolávali,“ prohlásil lídr komunistů Ján Lahvička. Konkrétní být ale nechtěl. „Je to ještě předčasné,“ podotkl.

Psali jsme: Už zase. Po šestnácti měsících chtějí v Hodoníně odvolat vedení města

Podobně situaci vidí i další z těch, kteří se podepsali pod program s odvoláním starosty Milana Lúčky a jeho kolegů v radě, předseda místní organizace ANO Roman Filip. „Nespokojenost se současným vedením je veliká. Především s tím, že protežuje některé firmy. Chceme to změnit, s podporou většiny počítáme,“ uvedl Filip.

Jenže pod žádostí o svolání zastupitelstva bylo jen jedenáct jmen. Z toho osm z opozice a tři z koalice. Připojit se k převratu se i přes výhrady k současnému vedení nechystá ani dvojice Svobodných, která navíc při poslední volbě podpořila současného starostu. Podobně reagovala i nezařazená opoziční zastupitelka Radana Stahalová. „I když ve spoustě bodů s vedením nesouhlasím, myslím, že Hodonínu neprospěje, když se vymění starosta a představitelé města. Než se ti noví zapracují, jsou volby,“ vyjádřila se Stahalová.

Ještě dál jdou její bývalí kolegové z Nezávislých. „Stále stejní organizátoři těchto převratů by měli sami rezignovat na posty zastupitelů, vyvolat předčasné volby a v nich již nekandidovat. Jinak v Hodoníně klid nebude a město se ze společenského a politického marasmu nevyhrabe,“ přiblížil reakci Nezávislých jejich lídr Igor Taptič.

Koalici se snaží udržet kromě starosty a lidovců také sociální demokraté. K výzvě jedenáctky se staví záporně. „Je to jen pokračování hloupé tradice, kdy se nenechá delší prostor těm, kteří jsou v radě a ve vedení. Když to tak bude každý rok, neudělá se žádná práce,“ řekl předseda sociálnědemokratického zastupitelského klubu Jiří Mráka.

Starosta si myslí, že jedenáctka žadatelů bude velice obtížně hledat dalších pět, kteří by odvolali jeho, místostarosty i radní a zároveň se domluvili na obsazení těchto postů. Koalice je nyní v nelehké situaci, když má jen čtrnáct hlasů v jednatřicetičlenném sboru. „Ještě budeme s místostarosty jednat, jestli přizveme do koalice další zastupitele. O dalším postupu se domluvíme na zasedání rady, která je naplánovaná na úterý,“ řekl Lúčka. Další možností je také menšinová městská vláda.

Současná koalice vznikla v listopadu 2015 s avizovanou podporou sedmnácti hlasů.

Čtěte také: Rodinu sedláka z Hodonínska vysídlili protiprávně, rozhodl soud po 66 letech