„Projekt je zaměřený na osvětu o ovocných stromech, které se nachází v našem regionu, mají v něm své místo a svou tradici, ale nikdo se jim už nevěnuje, protože je už ani nerozezná a neví, kde rostou,“ sdělila za Místní akční skupinu Horňácko a Ostrožsko, která na projekt zajistila dotaci z Evropské unie, Jana Bujáková. Lidé se díky osvětě dozvědí na vybraných akcích o sto padesátileté hrušce či trnce, nebo se naučí udělat marmeládu z mišpule a oskoruše.

Mapování provede Vzdělávací a informační středisko Bílé Karpaty, které vyhrálo výběrové řízení. „S monitoringem začneme během května. Do akce bychom chtěli zapojit žáky, školy, ale i zahrádkáře a kolegy ze Správy Chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty. Upozornit nás na nějaký zapomenutý strom či sad mohou ale i sami lidé,“ informovala ředitelka VIS Bílé Karpaty Marie Petrů. Jak doplnila, mapování stromů na Horňácku skončí v listopadu. Během sedmi měsíců se sesbírají data o tom, kde jednotlivé ovocné stromy či sady rostou, jak vypadají, jaké mají květy či jaké ovoce plodí. Samotné plody poté skončí u pomologů, kteří určí přesnou odrůdu. Veškeré podklady pak VIS Bílé Karpaty předá společnosti, která je vloží na webové stránky www.ovocne-stezky.cz. Ty budou hotové do května 2012. Kromě přesných popisů míst, na kterých stromy rostou, přibudou i informace o tom, kde si lidé mohou nechat ovoce zpracovat. Na webu se tedy objeví i výčet moštáren a palíren. „Časem by mohla web doplnit i virtuální prohlídka ovocných stezek,“ doplnila Bujáková.

Vzbudit zájem lidí o staré druhy ovocných stromů by měly přednášky, kurzy a exkurze, které se uskuteční v rámci vybraných akcí.

V letošním roce odborníci z VIS Bílé Karpaty navštíví například košt zelí v Hluku, košt klobásek v Nové Lhotě či ve Velké nad Veličkou. V plánu jsou i dva ovocné kurzy v Blatničce a Kuželově a návtěva genofondového sadu ve Velké nad Veličkou. Správcem tohoto sadu je Ladislav Tomčala, který již léta provází akci řezy ovocných dřevin.

„Mezi starší odrůdy jabloní se řadí například kožená reneta, čili kožuch nebo jadernička. Jsou to staré stromy a odrůdy jsou již domestikované, zvyklé na prostředí. Jejich odolnost vůči chorobám je vysoká. Dnes už je ale lidé neberou jako ovoce na přímý konzum,“ vysvětlil odborník, který iniciativu ovocných stezek vítá.