Již koncem července nařídil Úřad pro ochranu osobních údajů karlovarskému magistrátu stáhnout záznamy ze zastupitelstev z městského webu. Podle tiskové mluvčí Úřadu pro ochranu osobních údajů Hany Štěpánkové zákonu nepodléhá přímý přenos jednání. Ale u veřejné internetové archivace je tomu jinak.

„V okamžiku, kdy se v záznamu objeví něčí osobní údaje, tak se porušuje zákon,“ tvrdí Štěpánková. To se nevztahuje jen na rodné číslo nebo adresu, ale téměř na cokoliv, podle čeho jde dotyčnou osobu identifikovat.

Takové údaje se mohou snadno objevit v diskuzích k jednotlivým bodům, u prodejů, nákupů bytů či pozemků. „Záznamy na internetu nesmějí být i proto, že jsou údaje zpřístupněné více lidem, než umožňuje zákon o obcích,“ uvedla Štepánková. V praxi to znamená, že pokud osobní údaje uslyší lidé přímo na jednání zastupitelstva, je to v pořádku. Pokud by je však z internetového zvukového záznamu zjistil obyvatel jiné obce, nastává problém.

O této nesnázi při zveřejňování zvukových záznamů jedná i hodonínská radnice. „Bližší vyjádření k dané problematice bude moci vedení města poskytnout až po poradě s právníky,“ řekla včera odpoledne Hodonínskému deníku Rovnost mluvčí radnice okresního města Petra Kotásková.

V podobné situaci jsou i v Kyjově, jen s tím rozdílem, že tamní jednání zastupitelstva jsou na městských webových stránkách v audiovizuální podobě. „Chtěli jsem tímto zvýšit informovanost a možnost občanů zajímat se o veřejné věci. Ale určitě budeme bedlivě sledovat právní vývoj v této oblasti a podle toho se zařídíme, abychom se nedostali do rozporu se zákonem,“ řekl kyjovský tajemník Milan Jagoš.

Naopak Veselí nad Moravou šlo cestou částečné anonymizace. Na zastupitelstvu se jedná už beze jmen vztahujících se ke konkrétním adresám či lokalitám.

„Většinou to máme nachystané již dopředu. Když například čtu nějaký zápis a je tam věta s osobními údaji, tak ji vynechám. Snažíme se, abychom měli vše v souladu se zákonem,“ uvedl veselský starosta Miloš Kozumplík.

Přitom i tam se může místní dovědět potřebné informace i se jmény a adresami osob. Jen mu to dá více práce. Může se přímo účastnit veřejného jednání zastupitelů, nebo přijít na městský úřad a vyžádat si zápis z usnesení zastupitelstva.

Další města jako Dubňany, Vracov, Bzenec a Ždánice z problematického zveřejňování zastupitelstev vybruslila po svém. Audio či videozáznam ze zastupitelstva totiž na jejich webových stránkách chybí. Pokuty jim tak nehrozí. Přitom za porušení zákona o ochraně osobních údajů mohou obce dostat pokutu v rozmezí od několika tisíc až do deseti milionů korun.

PETR TUREK
ZPRAVODAJOVÉ DENÍKU