Amit Nizri (na snímku zcela vlevo) je vysoká usměvavá dívka. Má šestnáct let a na škole studuje klasickou hudbu a hru na klarinet. „Škola nám nabízí mnoho možností, kam vycestovat. Vybrala jsem si místo, kam by mě vůbec nenapadlo jet," usmívá se Nizri. Pochází z města Kvar Sava, které má asi sto tisíc obyvatel. V překladu to znamená Dědečkova vesnice.

Cizinci se ubytovali u českých rodin a na oplátku zase zajistí bydlení pro studenty kyjovského gymnázia v Izraeli. „Když jsem tam byl před třemi lety jako průvodce, začal jsem domlouvat studentskou výměnu. Nápad se zalíbil oběma školám. Projekt tak pořádáme již druhým rokem," vysvětluje učitel gymnázia Roman Machain.

Nejvíce Nizri potěšili místní obyvatelé. „Zachází s námi velmi dobře. Jsou zde i nádherné výhledy, ale také dost zima," přibližuje svoje pocity.

V Kyjově se o Nizri starala rodina Barbory Kaletové (druhé zleva), studentky gymnázia, a rodina jejího přítele. „Amit jsem vzala na vyhlídkový let. Moc jsme si ten týden užily," hodnotí Kaletová. Zaujalo ji, že Izraelci jsou zvyklí mluvit hodně nahlas.

Se studenty přijela i učitelka angličtiny Hanna Rozen (na snímku uprostřed), která Českou republiku již dříve navštívila, a chemikářka Anna Khait (v červené bundě).

Jediné náklady Izraelců a poté i Čechů jsou na cestování a kapesné, o zbytek se postarají studenti a jejich rodiny v hostitelských zemích.