„Problém s auty na Bartolomějském náměstí je v tom, že automobily parkují na plochách, které k tomu nejsou určené. Nejsou k tomu ani konstrukčně upravené, aby po nich automobily jezdily,“ informoval starosta Veselí nad Moravou Miloš Kozumplík.

Jak doplnil, na náměstí je přitom kolem dvaceti oficiálních parkovacích míst. Přesto je počet aut, která na náměstí stojí mnohem vyšší. To potvrzuje i šéfka veselských strážníků Jarmila Valášková. „Naši strážníci kontrolují zaparkované automobily neustále při každé pochůzkové službě. Pokutovali už několik řidičů,“ informovala Valášková. Podle ní mohou strážníci uložit pokutu až do výše dvou tisíc korun. „Kromě špatného parkování řeší naši lidé i to, že řidiči jezdí v protisměru,“ dodala.

Parkování na místech, která k tomu nejsou určená, chce Veselí v co nejbližší době vyřešit. A to dvěmi způsoby. Ve středu náměstí, kde dnes auta běžně stávají, by měly do budoucna vyrůst žulové sloupky, které by měly stání aut zabránit. „Tyto sloupy budou rozestavěné tak, aby se mezi ně auta nedostala,“ sdělil starosta. Nově by měl také dobu, na kterou řidiči své automobily na náměstí zaparkují pohlídat parkovací automat. „Jsou tam lidé, kteří přijedou a parkují tam celý den, což se nelíbí podnikatelům z okolí. Logicky potřebují nějaký odbyt, vyřídit si nákup nebo jednání,“ řekl Kozumplík. A podnikatelé souhlasí.

„Já osobně s tím problém nemám, protože si místa před prodejnou hlídáme. Vím ale, že kolegové, kteří kolem podnikají, s tím problémy mají,“ uvedl jeden z podnikatelů působících na Bartolomějském náměstí, jež si nepřál uvést své jméno.

Podle něj nechávají na náměstí celý den zaparkovaná auta především zaměstnanci spořitelny. „Pro nás je samozřejmě potřeba dostat sem spíš zákazníky. Ideální by bylo, kdyby byla třeba první půl hodina zdarma, protože za takovou dobu si lidé stihnou nakoupit, a pak ať se platí třeba i třicet korun,“ navrhl obchodník.

Veselská radnice na parkovací automat i žulové sloupky vyčlenila dvě stě tisíc korun. Než se na náměstí objeví, budou správnost parkování i nadále hlídat místní strážníci.

„Chceme, aby bylo náměstí především relaxační zónou pro lidi, za tím účelem se taky opravilo,“ doplnil starosta. Kulturní život by měl v místech podpořit i Bartolomejský jarmark, který se na náměstí přesune od kulturního domu. „Také bychom chtěli do míst přesunou Veselský ryneček a dětský festival Štěpy,“ uzavřel Kozumplík.