„Navštěvuji sice anglické lekce s rodilým mluvčím, takže jsem v Holandsku neměla moc velké problémy s tím, dorozumět se, velkou výhodou ale pro mě bylo to, že jsem musela v angličtině mluvit v podstatě celou dobu pobytu. Žila jsem totiž v holandské rodině. Myslím si, že se mi díky tomu jazykové znalosti zase o něco zlepšily," zamyslela se nad přínosem návštěvy země tulipánů a dřeváků Jugasová.

V Holandsku se jí líbila převážně rovinatá příroda. „Nadchlo mě ale také moře i místní architektura. Navštívili jsme i Haag, kde je sídlo nizozemského parlamentu, což bylo velice zajímavé," svěřila se studentka.

Zkušenosti z pobytu v zahraničí nyní zúročila. Strážnické Purkyňovo gymnázium totiž v těchto dnech hostí studenty z nizozemského Middelburgu. Jugasová je první den provedla po Strážnici. „Chtěla jsem jim ukázat, že jde zde jiná kultura než v jejich zemi. Ke každé památce, na kterou jsme se šli podívat, jsem si připravila krátký text," popsala studentka, která o krásách města na Slovácku hovořila před vrstevníky v angličtině.

Skupina patnácti a šestnáctiletých studentů přijela do Strážnice v pondělí. „Kromě prohlídky města nás v týdnu čeká návštěva Moravského krasu i Luhačovic, kde dětem představíme lázně a vlastně lázeňství celkově. V Holandsku totiž nic podobného není," uvedl Jan Willem Jongepier, jenž má výměnné pobyty na starost.

Česko-holandská skupina ale navštíví i hlavní město České republiky. Zaměří se zejména na památky, tedy Václavské náměstí, Karlův most či orloj nebo Pražský hrad. Ve čtvrtek vyrazí studenti do Mikulova, kde je čeká návštěva Svatého Kopečku a zastaví se i v sousední Vídni. „V pátek máme v plánu zajet na rozhlednu nad Tvarožnou Lhotou a do lesů kolem Lučiny. Stavíme se také v Petrově, v tamním sklepním areálu Plže vysvětlíme, jak se vyrábí víno," dodal Jongepier.

Pětidenní pobyt zakončí studenti v restauraci strážnického skanzenu, kde na ně čeká rozlučkový večer s cimbálovou muzikou.