Dlouhé roky trápilo veselskou radnici, co udělat s budovou panského dvora, která pomalu chátrá. Dnes už je rozhodnuto. Vznikne v ní turistické centrum Veselska, určené i místním. Město získalo šestašedesáti­milionovou dotaci.

„Rekonstrukcí památkově chráněné budovy panského dvora v centru města vznikne zázemí pro rozvoj cestovního ruchu, informační centrum tradičních řemesel a plavební turistiky,“ informovala mluvčí oddělení publicity a technické pomoci Úřadu Regionální rady regionu soudržnosti Jihovýchod Milena Marešová.

Veselská radnice si o dotaci na památku hospodářské architektury ze sedmnáctého století, žádala už v minulosti a stejně jako teď ji již dříve získala. Tehdejší poměr byl však pro město nevýhodný. Šedesát procent z celkové částky by muselo dát Veselí ze své kasy.

„Proto jsme dotaci vrátili,“ vzpomenul tamní místostarosta Vilém Reichsfeld. Dnes by mělo Veselí získat celých dvaadevadesát a půl procenta z celkových téměř dvaasedmdesáti milionů korun.

Do panského dvora by se mělo časem přesunout zázemí Baťova kanálu, který teď sídlí přímo na Baťáku. Vzniknout by však mělo turistické a informační centrum, kulturní zázemí nebo regionální muzeum.

„Samozřejmě by tam měly být nějaké výstavní plochy, které by se umístily v prostoru sýpky. To by byla i multifunkční místnost, ve které bychom pořádali koncerty, výstavy, přednášky nebo promítání,“ popsal před časem ředitel tamního kulturního střediska Marcel Řimák, pod kterého by nejspíš nové prostory spadaly.

Plán má ale veselská radnice i s horními patry budovy. Jednotlivé místnosti by mohli do budoucna obsadit řemeslníci.

„Uvažuje se o tom, že bychom třeba předváděli, jak se vaří povidla. Také bychom do prostor mohli přesunout fotografie z nedávné výstavy veselských živnostníků,“ uvedl Řimák. Celá budova, ve které teď sídlí například čajovna nebo obuvník by tak nebyla výdělečná. Současní nájemníci se budou muset poohlédnout po jiných prostorách.

„Musíme jím dát výpověď. Buď si něco najdou sami, nebo jim s hledáním prostor pomůžeme,“ doplnil místostarosta.

Nový projekt počítá také s vytvořením takzvaného cyklopointu, který bude určený cykloturistům.

„Úpravou navazujících nevyužitých ploch dojde k přirozené přeměně na veřejné prostranství pro korzování návštěvníků a rozvoj cykloturistiky,“ doplnila Marešová.

S pracemi by se mělo začít prvního července letošního roku. Dokončení je poté naplánováno na konec června roku 2012.