Lidé na start přicházejí, přijíždějí vlastními auty, taxi, posílenými vlaky a hlavně napěchovanými autobusy, a to z celé České republiky. Občas člověk zaslechne i slovenštinu či němčinu. „Přijela jsem asi už po patnácté. Vždycky začínáme v Miloticích, pak se přesuneme Pod Dubňansků horu, kde si to užijeme a pak potrajdáme do Mutěnic, kde na nás bude čekat autobus,“ přibližuje program zájezdu z Hané Milana Short z Přerova. Ta si pochutnává především na Rulandském šedém.

Opačným směrem míří partie z Olomouce. Do Milotic přijela podruhé. „Poprvé jsme chtěli absolvovat pochod celý, ale Mutěnice jsme už nestihli. Letos se tam proto chceme nechat převézt,“ říká Jakub Rous, kterého doprovází řada přátel z hanácké metropole.

To František Kudrna z Rudice na Blanensku jde ve čtveřici, a má za sebou už první stovky metrů oblíbeného pochodu. Většinou v Miloticích stráví celý víkend. „Pod Šidlenami se mi líbí a jezdím sem už desítky let, navíc máme v dědině kamarády. Snažíme si dát v každém sklepě něco, takže už dál nepokračujeme. Mám tady rád chleba se sádlem, palačinky, bramboráčky, a samozřejmě víno,“ svěřuje se muž z Kunštátska.

Poprvé si pohostinnost Šidlen užívají studenti medicíny z Prahy. Mezi nimi je s burčákem v ruce i Patrik Pagáč ze slovenské Dubnice nad Váhom. „Moje spolužačka odtud pochází. Tak jsme se chtěli přijet podívat celá partie na tuto úžasnou událost, která u nás není. Zatím je to tady výborné a nejvíc mě chutnal červený burčák. Doporučuji, navíc jsou v hroznech zdravé látky,“ přibližuje první dojmy slovenský student lékařství.

Nad vinohrady a mezi sklepy se rozléhá zpěv a hudba místních i návštěvníků. Uličky prosycuje vůně dobrého jídla, včetně zabijačkových pochutin. „Lidé, kteří k nám přicházejí, jsou snad z celé republiky. A už tradičně u nás mají o zabijačku velký zájem, vybírají si ze široké nabídky specialit,“ dodává Alena Chytilová. Právě u tamního posezení si posilnění turisté mohou vybrat, jestli ještě zůstanou ve vinařské areálu Šidleny, nebo budou pokračovat v pochodu směrem Pod Dubňansků horu. (pt)