„V posledních letech počet dárců stagnuje, ale pořád máme nové a mladé. Takže v okrese Hodonín jim je stále celkem dost,“ řekla předsedkyně oblastního spolku Českého červeného kříže Olga Míčková.

Červený kříž pozval do lázní k převzetí stříbrných medailí celkem dvaatřicet dárců. Darovat krev může každý zdravý muž až do pětašedesáti let čtyřikrát ročně, žena do šedesáti, a to třikrát. „Nejstaršího dárce máme právě pětašedesátiletého. Dokonce jeden pán přišel ve čtyřiašedesáti jako prvodárce,“ připomněla primářka hodonínské nemocnice Věra Dostálová.

Držitelem stříbrné plakety je i Milan Smutný. „Poprvé jsem se k tomu dostal, když šli darovat moji kolegové. Měl jsem strach, co to se mnou udělá. Zjistil jsem, že vůbec nic, tak jsem pokračoval. Dokud to půjde, budu chodit dál,“ řekl Smutný. Ten už v minulosti krev druhého potřeboval. „Kdysi jsem byl na těžké operaci a bylo na ni potřeba hodně krve. Tak jsem si říkal, že když daruji já, tak to tímto způsobem vrátím,“ sdělil Lužičan.

Léčba spousty nemocí, úrazů a těžkých operací se bez krve druhého neobejde. „Krev, kterou pak člověk prostřednictví transfuze dostane, je opravdu záchranou jeho života a zdraví. Krev nemůžeme ničím nahradit. Lidem, kteří jsou ochotní obětovat kousek sama sebe, patří obrovský dík,“ dodala Míčková.

Dalších třiatřicet stříbrných medailí čeká na dárce příští středu v Kyjově. A začátkem prosince si přijde téměř sedmdesátka dárců pro zlaté plakety za čtyřicet bezplatných odběrů opět do hodonínských lázní. Rovné stovce přišly nebo přijdou poštou bronzové medaile za deset bezplatných odběrů.