Zastupitelstvo města na úterním zasedání schválilo regulační plán pro lokalitu nazvanou Za Kasárnami. Nový domov by zde mělo najít přibližně dvě stě rodin.

Vybudování prostor pro bydlení v této oblasti označil za svou srdeční záležitost starosta města Lubor Šimeček. „Myslíme si, že toto území, bývalá velká kasárna, jsou poměrně cenným a hezkým územím v Hodoníně. O výstavbu prvních domů je velký zájem. Regulační plán vymezuje, jak by měly být uspořádány objekty a páteřní sítě. Byl to nezbytný krok k tomu, aby se mohlo přikročit k realizaci,“ řekl.

Původně se o výstavbu domů mělo postarat město. V plánu bylo několik desítek domů s rozsáhlými pozemky. V loňském roce se však zastupitelstvo usneslo, že přizve developerskou společnost. Ta zvolila hustší zástavbu, tedy větší počet domů s menšími pozemky a řadovky.

„Uspokojilo by se jen malé procento zájemců. Takto dostane možnost více cílových skupin,“ zdůvodnila postup firmy Develop Moravia Group jednatelka Jitka Herzánová.

„To je v tuto chvíli pro nás jedině dobře, protože bude uspokojena větší poptávka,“ ocenil rozhodnutí firmy vedoucí odboru rozvoje města Jaroslav Malát. Zároveň také podotkl, že práce pokračují rychleji, než kdyby zůstaly jen na „bedrech města“. První rodiny či jednotlivci by mohli bydlet v novém už příští rok.

Asi deset procent pozemků nabízí developerská firma k odprodeji. Na zbytku postaví všemožné typy domů: sólodomky s pozemky, dvojdomky, dva typy řadových domů (s garáží a bez), atriové domy, několik bytových domů, v kterých budou na výběr byty všech kategorií od jednopokojových po čtyřpokojové a také nadstandardní mezonetové byty rozprostřené přes dvě horní podlaží.

Zájemci o bydlení si mohou kterýkoliv typ zarezervovat v kanceláři společnosti umístěné v areálu bývalých kasáren.

Dvě stě nových obytných prostor by mělo být populační vzpruhou pro Hodonín, kterému dlouhodobě ubývají obyvatelé. „Rozhodli jsme se s tím něco udělat. Je to jeden z kroků, který situaci zcela neřeší, ale je to jeden z té skládanky, která, pokud by se všechny podařilo uskutečnit, by mohla pomoci,“ doufá starosta Šimeček. Za důležité ve snaze nalákat obyvatele považuje starosta dále například dobrou nabídku pracovních příležitostí, investice do sportu, existenci vysoké školy na území města a kvalitní nabídku pro trávení volného času, jako jsou akce typu Slavnosti vodního království.

PAVEL ŠÍMA