To vše kvůli tomu, že od Nového roku už se budou vydávat úplně nové občanské průkazy. Jejich vyřizování bude plně elektronické a potřebné zařízení bude v okrese Hodonín jen ve třech výše jmenovaných městech. S tím souvisí také odstávky systému na uvedených místech. Ta se musí na změnu připravit.

„Odstávky jsou potřeba z toho důvodu, že stávající pracoviště pro cestovní doklady se budou upravovat pro snímání biometrických prvků pro občanské průkazy a bude tam odstávka a převádění dat v systémech,“ vysvětlil vedoucí kyjovského odboru správních a dopravních agend Jiří Sochna.

V Kyjově, Hodoníně i Veselí nad Moravou tak budou v úterý 29. listopadu uzavřeny všechny přepážky pro příjem a výdej řidičských průkazů. Den před Vánoci pak budou uzavřeny všechny přepážky pro příjem a výdej cestovních dokladů a přepážky pro příjem a výdej občanských průkazů.

Ani v uvedených třech městech navíc nebude na konci roku možné běžný občanský průkaz vyřídit. To půjde jen do 14. prosince. V mezidobí bude fungovat provizorní opatření. „Od 15. do 30. prosince lze vydat občanský průkaz typu Blesk. Jeho platnost bude jeden měsíc a vyřízení bude bez správního poplatku. Vydávání cestovních pasů uvedeného typu se odstávky netýkají,“ uklidnil ředitel odboru tisku a public relations ministerstva vnitra Pavel Novák.

Jelikož po přechodnou dobu bude existovat náhradní varianta, neplánuji odbory radnic před čtrnáctým prosincem rozšířené úřední hodiny. „Zatím ani neevidujeme zvýšený zájem o vyřizování dokladů,“ uvedl vedoucí Odboru vnitřní správy Veselí nad Moravou Antonín Korta.

Jak zjistila redakce Hodonínského deníku Rovnost, totéž platí i na obecních úřadech. Jak uvedly matrikářky, lidé si chodí nové průkazy vyřizovat až tehdy, když jim vyprší platnost.

S třicátým listopadem končí vyřizování dokladů nejen na obecních úřadech vesnic, ale i ve městech jako je Strážnice, Dubňany, či Bzenec. Tam přitom podle dlouhodobých dat chodí místní s touto žádostí denně.

Jak připomněli zástupci ministerstva vnitra, doba platnosti uvedená v občanských průkazech platí i nadále. Měnit občanky musí skutečně jen ti, kterým platnost vypršela.