Ne všichni s tím však souhlasili. I sprostými slovy to přišli říct voleným zástupcům někteří dosavadní nájemníci bytů. Důvodem k jejich nespokojenosti je, že zastupitelé chtěli a nakonec i změnili podmínky prodeje. Město však tvrdí, že byty prodává lidem výhodně.

„Změna oproti minulosti u prodeje obecních bytů je ta, že do prodejní ceny se budou započítávat větší opravy a investice z posledních pěti let,“ řekl starosta Hodonína Lubor Šimeček.

Město se tak rozhodlo, aby srovnalo ceny v jednotlivých vlnách prodeje. Ve třetí vlně už přitom byly podle radnice ceny bytů se souhlasem nájemníků dražší. „Již od první vlny prodeje bytů bylo rozhodnuto, že k ceně za byt budou připočítané investice. Tak tomu bylo i ve druhé vlně a u třetí se řeklo, že k ceně budou započítané také opravy,“ informovala místostarostka Hodonína Milana Grauová.

Ta také uvedla, že relativně pozvolný prodej bytů ve třetí vlně nemohl zastavit to, že domy potřebovaly určité opravy a město bylo nucené je uskutečnit. „Proto se navrhlo, aby lidé z důvodu srovnání s jednotlivými vlnami za opravy zaplatili a podmínky byly pro všechny stejné,“ vysvětlila.

Celé se to nelíbí Komunistické straně Čech a Moravy, která písemně pozvala na zastupitelstvo lidi, kterých se problematika týká. „Hlasovala jsem proti změnám, protože si myslím, že v polovině nějakých prodejů bytů, navíc v určité etapě, by se zásady absolutně neměly měnit. To je stanovisko celého klubu KSČM,“ zdůraznila komunistka Martina Milerová.

Postup radnice se nelíbil hlavně lidem, kteří přišli na úterní zastupitelstvo. „Byt má být prodáván za nových podmínek, kdy zastupitelé chtějí zohlednit opravy, rekonstrukce a takové věci, které jsme si už dávno zaplatili v nájmech,“ zlobí se muž z Hodonína, který nechtěl být jmenovaný. Obává se totiž, že by mu to při odkupu bytu přitížilo.

Podle Šimečka je to však věc názoru. „Já si myslím, že město Hodonín prodává byty za velmi slušné ceny. Například třípokojový byt prodáváme za zhruba dvě stě až dvě stě čtyřicet tisíc korun, včetně přídavku za opravy. Tržní hodnota je ale mnohem vyšší,“ zdůraznil Šimeček.

Lidé se zatím však nedozvěděli, kolik si budou muset připlatit. „Konkrétní věci neřekli a seznámí s tím člověka, až když půjde podepsat smlouvu o prodeji, a to je pozdě,“ dodal nejmenovaný muž.

RUDOLF PŮLKRÁBEK
PAVEL ŠÍMA