Jak doplnila starostka Tvarožné Lhoty, obec se vždy na dotaci musí podílet z dvaceti procent. „Celkem si tak požádáme o dotace ve výši dva miliony tři sta tisíc korun," uvedla Bílová.

Z peněz, které obec díky úspěchu v soutěži získala se zaplatí především nová okna v místní mateřské a základní škole. „Okna jsou tam v opravdu dezolátním stavu. Škola nedávno slavila čtyřicet let a okna jsou v ní původní," vysvětlila důvod rozhodnutí Bílová. Celkově obec počítá s částkou šest set dvacet tisíc korun. „Peníze použijeme i na úpravu veřejného prostranství a postavení hudebního pavilonu, což je návrh, který si vybrali lidé z Tvarožné Lhoty v anketě na Facebooku a našich webových stránkách," doplnila Bílová.

Pavilon má stát mezi tamní školou, obecním úřadem a kostelem. „Doufáme, že to, že bude přístupný jak z obecního úřadu, tak od kostela i školy přinese jeho multifunkčnost pro všechny spolky. V podstatě napevno postavíme pódium. Máme nakoupené i přístřešky pro vystoupení, takže je pro tento účel využijeme," dodala Bílová.

Úpravy prostranství vyjdou na přibližně sedm set tisíc korun. Bude ale potřeba také vyměnit kanalizaci, za přibližně tři sta tisíc korun.

Zbytek peněz poputuje na úpravy víceúčelového hřiště, které již nevyhovuje. „Opravíme mantinely a pořídíme herní prvky pro děti," řekla Bílová. Ta doufá, že především výměna oken ve škole se zvládne přes letní prázdniny.

Před jedenácti lety uspěla v soutěži i Blatnička, která získala zlatou stuhu jako vesnice Jihomoravského kraje. Tehdy obdržela ocenění půl milionu korun. „Peníze jsme tehdy využili na pořízení osvětlení víceúčelového hřiště a také na částečnou rekonstrukci kulturního domu. Zateplili jsme jej a vyměnili okna," připomenula starostka Blatničky Jarmila Hrušková.

Blatnička ale v soutěži bodovala také v zatím posledním ročníku, když získala ocenění za vzorné vedení obecní kroniky. Za to jí pořadatelé soutěže věnovali pětatřicet tisíc korun. „Zatím ještě nejsme rozhodnutí, kam peníze dáme, musíme se poradit s naším kronikářem. Určitě ale půjdou do kultury," doplnila Hrušková.

Vítězné obce se nesmí do soutěže přihlásit po dobu tří let. Bílová to ale nevidí jako nevýhodu, spíše naopak. „Díky vítězství budeme další dva roky v hodnotící komisi soutěže. Budeme tak jezdit po soutěžních obcích, což pro nás bude obrovská inspirace," zhodnotila starostka.