Nabídla jí pomoc, a tak důchodkyně z kyjovské ulice Mezi mlaty pustila ženu tmavší pleti domů. Když falešná pomocnice odcházela, byla bohatší o ukradených pět tisíc korun. To je jeden z případů, jež eviduje letos kyjovská městská policie. V posledních dnech se podobné pokusy začaly výrazně množit. Jde hlavně o podomní prodejce.

„Lidé jsou naštěstí už poučení. Volají nám hned, když někoho podobného zahlédnou. Hlídka ihned vyrazí a prohledává okolí. Prodejci už ale zpravidla bývají pryč,“ popsal zkušenosti z Kyjova šéf tamních strážníků Luboš Plachý. Prodejci, často tmavší pleti, jsou už podle něj zkušení. Zkusí dva až tři byty poblíž sebe a pak rychle nasednou do auta a odjedou. „Nabízejí ložní prádlo, drobnou elektroniku nebo také menší nářadí,“ vyjmenoval Plachý nejčastější sortiment. Hlídky podle něj v posledních dnech vyrážejí do všech koutů města kromě centra, většinou na tamní sídliště.

Přestupku se ale v Kyjově dopouštějí nejen prodejci s dekami, ale i ti, kteří nabízejí například přechod k novému dodavateli plynu. I takové už obyvatelé zaznamenali a nahlásili. Hlavně proto, že podobné aktivity tržní řád města zakazuje. „V poslední době registrujeme v Kyjově zvýšení tohoto druhu prodeje. Prodejci nabízejí výhodnější smlouvy energie či plynu. V takových případech bych doporučoval smlouvy dobře prověřit, případně se poradit. Jsou totiž většinou nevýhodné pro koncového uživatele,“ upozornil na další riziko místostarosta Kyjova Antonín Kuchař.

Podle nastavených pravidel v Kyjově mohou legálně nabízet služby na ulici pouze zástupci charitativních sbírek. Pokud se případně lidem v Kyjově cokoliv nebude zdát, mohou volat tamní strážníky na linku 156. „Pokud by prodejce například překročil míru slušného chování. Můžeme řešit tento přestupek až do výše dvou tisíc korun blokové pokuty,“ upozornil Plachý.

Zákazu pochůzkového a podomního prodeje ovšem neplatí jen v Kyjově. V posledních dnech o něm rozhodli i radní v Dubňanech. „Nevycházeli jsme přitom z konkrétní špatné zkušenosti z poslední doby. Byl to návrh jednoho z radních a ostatním přišel jako rozumný,“ vysvětlil pohnutky dubňanské městské rady starosta František Tříska. Schválené nařízení vešel v platnost 18. srpna. Pokud bude kdokoliv v Dubňanech i po tomto datu zkoušet prodat něco na ulici, hrozí mu pokuta, v případě fyzických osob až do výše třiceti tisíc korun, u právnických osob až dvousettisícová. Od dubna tohoto roku platí podobné nařízení i ve Veselí nad Moravou. Dříve je pak schválilo totéž vedení měst Hodonín a Kyjov. Totéž ale platí také v Hovoranech a Čejkovicích.