Celkem obrazová publikace čtenářům nabízí více než osm set fotografií, na kterých je přes dvě stě druhů sladkovodních ryb a paryb z povodí Orinoka a Amazonky.

„V letech 1992 až 2019 uspořádali pracovníci Moravského zemského muzea celkem osmnáct přírodovědných expedic do oblasti Amazonie. Zatímco první expedice směřovaly především do Venezuely, postupně ji nahradil politicky stabilnější a přívětivější Ekvádor,“ přiblížila náměstkyně Moravského zemského muzea Barbora Onderková.

Zahájení výstavy reprodukcí, které namaloval vracovský malíř Jan Dungel ve venezuelské Amazonii, posvětil velvyslanec Venezuely Víctor Hernández.
Dungelovu výstavu zahájil venezuelský velvyslanec Hernandéz

Připomněla, že na všech výpravách byla klíčová spolupráce s domorodci, spolu s nimi se účastníci expedic dostali do zcela odlehlých končin Amazonie a měli možnost poznat jejich způsoby lovu. „Originální mapy na předsádkách namaloval účastník expedic, grafik a ilustrátor Jan Dungel,“ sdělila náměstkyně.

Nyní už sedmdesátiletý rodák z Vracova, se účastnil především výprav do Venezuely, ale i některých do Ekvádoru. Mezi jeho poslední knihy patří Biologie umění, ilustrace k Zoologii obratlovců nebo Příběhům z amazonského pralesa.

Knihu Za rybami Amazonie je možné objednat na e-shopu Moravského zemského muzea.