„Soutěží asi tak sedmdesát procent škol na Hodonínsku. Řadu z nich jsem musel přemlouvat, což se mi podařilo. Zatímco dříve nesbíraly vůbec, teď už mají za sebou třeba tři sběry," upozornil provozní ekonom hodonínského sběrného dvora Jan Mikulík.

Trochu ho překvapuje, že takto shromažďovaného papíru je stále dost. „I po tom, co v obcích začali s tříděním odpadu, tak jej zvládnou lidé nasbírat velké množství," řekl Mikulík.

Jeho slova potvrzuje i Miroslava Hajdová, ředitelka Základní školy ve Starém Poddvorově. Ta se do soutěže také zapojila.

„Sběr jsme měli asi před dvěma týdny. Za rok se nám průměrně podaří nashromáždit i jedenáct tun. Pomáhají nám v obci také dospělí, kteří přinášejí další papír. Samozřejmě motivujeme děti, máme pro ně akci Zachraňme stromy. Nasbíranými sto kilogramy třída zachrání jeden strom. Ti nejlepší dostanou odměnu," informovala ředitelka.

Některým školám se podaří nashromáždit i patnáct tun. „Do soutěže přepočítáme váhu papíru na jednoho žáka. Stanovení pořadí podle celkové hmotnosti by znevýhodňovalo malé školy," vysvětlil vedoucí sběrného dvora Radomír Kuchynka.

Podobné soutěže a obdržené peníze za odevzdaný papír jsou pro školy velkou motivací. „Částka se samozřejmě mění, ale pohybuje se nad deseti tisíci korunami, což je pro nás docela dost. Něco si nechává družina, která pak nakoupí hry. Zbytek jde na pomůcky dětem," řekla zástupkyně ředitele ZŠ Vančurova v Hodoníně Jarmila Šánová.

Tam děti ve třídách mezi sebou nezápolí. „Dříve soutěžily, ale navážili jsme jiné množství než pak sběrna. Bylo to složité. Hned ráno jsme museli všechno převažovat. Tak jsme od soutěže upustili," poznamenala Šánová.

Šestkrát či sedmkrát do roka shromažďují starý papír i žáci ze Základní školy Očovská v Hodoníně. „Díky tomu máme peníze, které pak využijeme na žákovské potřeby. Nejlepší třídy si mohou nasbírat například na příspěvky na školní výlety či vzdělávací akce," sdělil ředitel očovské školy Martin Čechovský.

Zatímco jednotlivcům, kteří vytříděný papír přinesou na sběrný dvůr, TESPRA nezaplatí, u soukromníků je tomu jinak. Za kilogram papíru může příchozí získat až korunu a osmdesát haléřů. „Kvůli motivaci platíme více školám. U jednotlivců je to individuální, některým se přijít nevyplácí, jiní dorazí i pro dvacetikorunu. Mnohé spíše než peníze k nám vede ale to, že papír nechtějí zbytečně vyhodit. Tak nám jej přivezou," řekla Markéta Němečková ze sběrných surovin v Hodoníně.