Demonstrovat proti plánovaným změnám ministerstva práce a sociálních věcí v tarifních platových třídách jedou dnes i úředníci z Hodonínska. Chod jednotlivých institucí ale jejich účast na protestní akci neohrozí.

„Z hodonínského katastrálního úřadu jede demonstrovat skupinka šestnácti úředníků. Ti si kvůli této akci většinou vzali dovolenou,“ řekla pod zárukou anonymity jedna z protestujících úřednic. Ta také Hodonínskému deníku nastínila, co úředníky z katastru nejvíce pálí.

„Vadí nám, že se má snížit tabulkový plat, a to nejen o pořád přemílaných deset procent. V nejhorším případě klesne mzda některých úředníků až o osm tisíc korun i více,“ nastínila důvod účasti na demonstraci úřednice. Jak podotkla, po dvaceti letech praxe dostane zaměstnanec úřadu podle tabulkové výměry například devět tisíc, a to bez ohledu na vzdělání. Svůj nesouhlas s připravovanými změnami v tarifních tabulkách odjíždí do Prahy vyjádřit i úředníci z hodonínského finančního úřadu.

„Demonstrovat odjíždí skupinka úředníků. Chod instituce to ale neohrozí,“ sdělil odborový předák Vavřín Kotásek. Ten nechtěl prozradit, kolik přesně odjede do Prahy zaměstnanců.

Úředníci si ale příliš velké naděje na to, že ministerstvo ze svých záměrů ustoupí, nedělají. „Svůj nesouhlas nějak vyjádřit musíme. Je to lepší než nedělat nic,“ myslí si jedna z úřednic hodonínského katastrálního ú­řadu.

Podle jejich slov by ani nevadilo desetiprocentní snížení prostředků na mzdy, pokud ministerstvo zanechá současné tarifní tabulky.

Na demonstraci se naopak nechystají zaměstnanci z Úřadu práce Hodonín. „Pracovní absence se v tomto případě řeší podle speciálního paragrafu. Zatím si žádost nikdo nepodal,“ informoval ředitel hodonínského úřadu práce Vladimír Šťáva.

Stejně jsou na tom i úředníci městských úřadů v Hodoníně či Kyjově. „Naši úředníci demonstrovat nepojedou,“ sdělila tajemnice hodonínské radnice Jarmila Horská.

Odboráři naplánovali demonstraci na úterý. Nespokojení státní zaměstnanci se začnou scházet od 10.30 na Letné. Před polednem vyjde průvod směrem k sídlu ministerstva vnitra. Při pochodu Letenskými sady a kolem úřadu vlády se budou přidávat další svazy. Demonstrace vyvrcholí na Palachově náměstí zhruba v jednu hodinu odpoledne. Pokud zákonodárci nevyslyší připomínky demonstrujících, zřejmě budou následovat další protestní akce. Odboráři ve zdravotnictví a sociálních službách dokonce zvažují stávku, a to na 15. října, tedy v jednom ze dnů komunálních a senátních voleb.