Tvarožná Lhota/ I když zabíjení čuníka patří spíše k zimním rituálům, lidé z Tvarožné Lhoty pořádají zabijačku při stavění máje. Letos padlo víc než dvě stě kilogramové prase, na kterém si pochutnali nejen místní, ale i přespolní. Zabíjačka byla zdarma.
„Májku stavíme čtyřiadvacet let. Poslední čtyři roky při tom děláme i zabijačku, na kterou si vyděláme tím, že zorganizujeme sběr železného šrotu,“ vysvětlila pořadatelka Magdalena Polášková. Kromě májky zbude ještě na ceny pro děti do tomboly.

„Samozřejmě je lepší dělat zabijačku v zimě. Nezvyklé teplo, ani pár poletujících much však nevadí. Všechno totiž rychle sníme,“ vysvětlil místní řezník Antonín Podolan. „Jsem ročník 1929 a musím potvrdit, že za mého mládí se takové akce pořádaly běžně. Lidi to sbližuje,“ míní bývalý okresní ředitel veterinární správy Albert Zrůnek. „Před sto lety se lidé podobně veselili u nás.

Teď nám do toho mluví Greenpeace, kteří bojují proti zabíjení zvířat,“ svěřil se Neeraj Sharma, který přijel až z Londýna.