Opakovaná střelba ze vzduchovky a následné bouchnutí víka popelnice. To slyšel začátkem dubna v podvečer syn třiapadesátileté majitelky ročního kocoura Aleny Č. pootevřeným oknem svého podkrovního pokoje. Viděl také, jak ze střechy po první střelbě spadlo bezvládné tělo zvířete do sousedovy zahrady. Rozhořčená majitelka teď tvrdí, že soused bezdůvodně a chladnokrevně jejího nemocného miláčka zastřelil. Ten však jakoukoliv vinu popírá. Podobný případ je podle policistů poměrně vzácný.

„Jsem veterinární technička a miluji zvířata. Všichni v mém okolí vědí, že mám doma spoustu opuštěných zvířat,“ říká rozhořčená chovatelka. I kocourka, o kterého podle svých slov právě vinou souseda přišla a který byl pro ni jako další člen rodiny, do jejího dvora někdo nejspíš přehodil přes nízký plotek.

„Byl nevyléčitelně nemocný, veterinářka mu vůbec nedávala šanci na přežití. V noci jsem nespávala, dávala jsem mu antibiotika, aby neumřel,“ popisuje žena, která je od politováníhodné události v důsledku stresu v péči lékaře.

I když jde o etickou rovinu, je podle ní doložitelné i to, že do léčení nemocného zvířete investovala ze svých skromných příjmů čtrnáct tisíc.

„Šla jsem na druhý den za sousedem a ptala se se slzami v očích, jak mohl něco takového vůbec udělat,“ říká vášnivá chovatelka koček.

„On mi na to cynicky namítl, že střílel jen po vrabcích,“ říká na adresu chovatele cizokrajného ptactva. Trestní oznámení, které pak na souseda podala, vyšetřovatel během čtrnácti dnů vyhodnotil jako přestupek a věc postoupil Komisi pro projednávání přestupků na Městském úřadě v Hodoníně. Pokud se vina prokáže, hrozí střelci pokuta a zaplatí také náklady řízení v plné výši. Tento špás by ho tak vyšel na tisíce korun.

„Je to tvrzení proti tvrzení. Kocoura jsem nezastřelil a jsem přesvědčen, že si majitelka vše vymyslela,“ okomentoval celou událost údajný viník. Podle něho totiž nikdo u něho v popelnici zastřelené zvíře nenašel. Jak ale poukázal, sousedčiny kočky míří do jeho zahrádky poměrně často. Podle policie neexistuje zákon, který by přikázal majitelce držet kočky doma násilím. Zákon na ochranu zvířat ale existuje.

„V případě úmyslného zabití zvířete může jít dokonce o trestný čin se sazbou i několika měsíců odnětí svobody. Nikdo nemá právo zabít zvíře. To může udělat pouze veterinář ze závažných zdravotních důvodů či napadený v nutné sebeobraně,“ soudí šéf Městské policie v Hodoníně Jindřich Vašíček. Ten si nepamatuje, že by někdy obdobný případ řešil.

„Sousedské spory ohledně zvířat jsou časté. Jde většinou o stížnosti na štěkání psů. Nikdy to ale nevygradovalo v úmyslné zabití či zastřelení zvířete,“ konstatoval Vašíček. Majitelka teď zvažuje, co dál. „Jsem rozhodnutá hnát to až k soudu. Chci, aby viník pocítil alespoň částečnou bolest, jakou způsobil tomu bezbrannému zvířeti,“ přeje si chovatelka. Alena Č. také tvrdí, že během jednoho roku přišla už celkem o sedm koček, jejichž těla už nikdy nenašla.