Dnešním dnem začíná prodávat vánoční stromky například Rostislav Uhman ze Strážnice. Zákazníkům nabízí stromky z celé České republiky. „Vozíme z Rožnova, z Tasova i Jindřichova Hradce. Klasicky nabízíme stříbrný smrk a jedličky. V letošní nabídce je i borovice a obyčejný smrk," sdělil Uhman.

Nejdražší jsou jedle. Ani jejich vyšší cena přesto zákazníky neodrazuje. „V posledních letech jdou na odbyt i dražší stromky. Spousta lidí si chodí právě pro jedličky. Dost berou i borovice," zhodnotil zájem prodejce ze Strážnice, který nabízí stromky od dvou set dvaceti korun do sedmi stovek. „Sedm set stojí vysoká jedlička, malá pět set. Ceny jsou ale jednotné, ne podle výšky. Proto také chodí lidé nejvíce nakupovat hned od prvního dne prodeje. Už dopředu si volají a ptají se, kdy začneme s prodejem. Před vánoci totiž už stromek nezůstane a zákazníci musí jít například k supermarketům. Tam už je však cena někde jinde," upozornil Uhman.

Přímo v Hodoníně koupí lidé živý vánoční strom nejen na parkovištích u hypermarketů, ale i například i v prodejně Kam Garden. Tam prodej zahájí druhého prosince. „Ze zkušenosti víme, kolik stromků zhruba prodáme, takže máme v prodeji asi dvě stě stromů. V letošní sezoně nabídneme normandskou jedličku, přičemž za tu nejdražší, ale i nejlepší, zaplatí zákazník devět set devadesát korun. Dále máme smrk pichlavý, za dvě stě padesát korun," informoval vedoucí skladu prodejny Petr Tůma. Podle něj je zájem o levné i drahé stromky. „Někdo chce třeba ušetřit, pořídí si proto smrček. Na odbyt jdou však oba druhy, i ty dražší," zhodnotil Tůma. V jejich nabídce letos chybí borovice. „Dříve byly pravidelně v prodeji. Moc se ale neujaly, proto je letos nemáme," vysvětlil Tůma.

Vánoce v květináči

I přesto, že za živý strom zaplatí lidé stovky korun, stále je to podle mnohých investice, bez které se neobejdou. „Jednu dobu jsme měli doma umělý stromeček. Už sedm let ale kupuji živý. K vánocům to patří, takže raději koupím méně dárků, ale hezký strom. Vánoce podle mě netvoří jen dárky za tisíce, ale hlavně ta atmosféra, kterou stromeček rozhodně dotváří," svěřila se Lada Alexyová z Mikulčic.

Pro ty, kteří chtějí živý strom, a přesto za něj nechtějí každý rok utrácet peníze, nabízí alternativu například kyjovské květinářství Gardenia. A to stromky v květináči. V nabídce mají několik druhů smrků, borovic i jedliček. I s květináčem měří asi metr a zákazníka vyjdou zhruba na šest set korun. „Výhodou je to, že stromek může vydržet i pět let. Někteří si ho po svátcích třeba zasadí na zahradě i s květináčem a za rok jej zase použijí," řekl Patrik Selucký z květinářství.

Další výhodou je podle Seluckého i úspora místa. „Když někdo potřebuje jen malý stromek, je ten v květináči rozhodně dobrou volbou," uvedl Selucký.