Znovu zalesněná má být plocha o rozloze 113 hektarů. V letošním roce to bude sedmaosmdesát hektarů. „Další obnova přijde na řadu na podzim, třetí etapa se pak uskuteční za rok," sdělil vedoucí odboru lesního hospodářství a ochrany přírody Lesů ČR Ladislav Půlpán.

Vysazovat budou lesníci duby, lípy, břízy, buky a habry. Z jehličnanů pak borovice. S výsadbou začali už počátkem března. „Potom jsme vysazování museli na čas přerušit kvůli mrazům," vysvětlil správce Lesní správy Strážnice Karel Ondráček. Už při teplotách kolem nuly je totiž lepší práce přerušit. Jinak by podle něj byla nová výsadba hotová už počátkem dubna. Kvůli dlouhé zimě se to však protáhlo. Lesníci navíc musí hlídat vlhkost a sucho. „Zalesnění musíme skončit, jakmile začnou teploty stoupat nad pětadvacet stupňů. Pro nás je ovšem limitní i sucho, protože do suché půdy nemá výsadba smysl," přiblížil Půlpán.

Na podzim budou lesníci s výsadbou pokračovat. Vysadí zejména listnaté stromy. Ty oplotí, aby je nenapadala zvěř. U jehličnanů je prevence proti zvěři jiná. „Stříkáme je repelenty, takže zvířata stromky nespasou. U těch listnáčů je to horší, je jich tu méně, a proto zvířata více lákají. Tam už stříkání nestačí, musíme je oplotit," upřesnil Půlpán.

Při výsadbě lesníci použijí přes milion sazenic. „Účelným vysázením listnatých dřevin dosáhneme do budoucna rozčlenění porostů a vytvoření protipožárních prvků, což znamená, že v porostu jehličnanů vznikne pás listnatých stromů, který by měl požár zpomalit," informoval tiskový mluvčí Lesů ČR Zbyněk Boublík.

Obnovení shořelé plochy vyjde zhruba na dvacet milionů korun, přičemž asi jedenáct milionů budou stát jen sazenice.

Z vypálené plochy zůstane pět a půl hektaru bez zásahu. „Plocha bude sloužit pro účely studia přirozeného vývoje při obnově porostů zasažených požárem," informoval Boublík. Ochránci přírody navrhovali pro tyto účely ponechat pět až deset hektarů. „Osvědčilo se to například v Polsku, kde jsou podobné podmínky. Jde o to, dát na dostatečně velké ploše přírodě šanci, aby ukázala, jak se s požárem přirozeně vyrovná," okomentoval situaci regionální vedoucí Správy chráněné krajinné oblasti Pálava Stanislav Koukal. Doplnil, že v místě vznikne biotop, jenž se bude lišit od zbylých prostor. „Z toho, co jsme doposud vypozorovali, jde vidět, že příroda velmi dobře zvládá svou obnovu. Navíc je spousta živočišných druhů, které jsou ohrožené právě proto, že v krajině není dost ploch podobného charakteru," dodal Koukal.

Bzenecký požár byl největší za posledních patnáct let. Jeho příčina je dodnes neznámá. „Nejpravděpodob­nější je nedbalost kuřáka, který odhodil nedopalek. Nepodařilo se ani vyloučit samovznícení zbytků munice z blízké střelnice," sdělil dříve mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Haid. Hasiči nevyloučili ani závadu na traktoru, který se používal ke svozu dřeva.