Druhý prosinec je datem, kdy se po bezmála dvou letech lidé opět podívají do Panského dvora ve Veselí nad Moravou. Čekají na ně zcela nové prostory, které nabídnou umění i informace. A místní se už těší.

„Kolem Panského dvora chodím téměř každý den a přiznám se, že jsem už celkem zvědavá, až se prostory otevřou a půjdu se podívat, jak jsou uvnitř spravené," uvedla například místní Ivana. Oprava se líbí i Veselance Bohumile, podle které opravy nejspíš ale vyšly na poměrně dost peněz. „A ty se mohly využít jinak," myslí si žena středního věku.

Panský dvůr má lidem nově nabídnout Turistické centrum Veselska, stálou expozici tradičních regionálních výrobků a řemesel, městskou galerii, expozici Baťova kanálu a cyklistickou expozici spojenou s půjčovnou kol. „V prostorách bude i dílna určená k jejich drobným opravám," uvedl Ivo Juřena z Veselského kulturního centra, které bude Panský dvůr spravovat.

Na Panském dvoře ve Veselí nad Moravou se dodělávají poslední úpravy. Otevřít se má 2. prosince.Podle místostarosty Veselí nad Moravou má do roku od ukončení rekonstrukce vzniknout i šest nových pracovních míst. Nyní se připravuje harmonogram toho, kdy se místa začnou obsazovat a město postupně vypíše výběrové řízení.

„Bude to na pozici informačního pracovníka, na kterou je zapotřebí jazyková vybavenost i orientace v regionu a turismu. Jedno až dvě místa pak budou pro galeristy, tedy pro ty, kteří se zaobírají zejména regionálním uměním a kteří jsou schopní nainstalovat výstavy jak ve stálé expozici, tak i v nové městské galerii. A konečně poslední budou místa správcovsko-technická," vyjmenoval Kolář.

První výstava je přitom v plánu již od slavnostního otevření, na které je připravený celoodpolední program.

Podle Juřeny se se svými adventními výrobky představí místní. Do budoucna se ale výstavy zaměří jak na prezentaci regionálních umělců, tak i umělců z celé České republiky, případně i ze zahraničí.

„Stejně tak se představí renomovaní tvůrci či mladí nadějní umělci, a to jak studenti, tak absolventi výtvarných škol," doplnil Juřena. Kromě dne otevřených dveří se při slavnostním otevření rozsvítí i adventní strom na nově opraveném nádvoří Panského dvora. Na večer je pak naplánovaný první adventní koncert, který bude zároveň i benefiční. Vystoupí na něm Ondřej Havelka se svými Melody Makers. „Výtěžek z koncertu poputuje pro stacionář Toník," dodal místostarosta.

Veselská radnice usilovala o opravu Panského dvora několik let. Přesné datum jeho postavení není známé.

Podle vedoucího Městského muzea Veselí Petra Futáka se ale o jeho existenci ví od roku 1655. Iniciátorkou výstavby byla Judita, vdova po uherském šlechtici Imrichu Balassovi z Ďarmot.

„V roce 1646 ve smlouvě o prodeji veselského panství Janu hraběti z Rottálu pro sebe vymínila třetinu veselského zámku, dále pozemky o rozsahu pětasedmdesát měřic výsevku na pšenici, padesát měřic na jař, louky na šestnáct vozů sena a také místo na Předměstí k výstavbě dvora se zahradou," uvedl Futák.

Dvůr byl v roce 1732 vystavěn do čtyř úhlů a tří traktů, měl celkem čtyři mlatevny, byl obklopený zdí a nedaleko něj ležel i panský hostinec. „Dvorské stáje mohly pojmout sto osmdesát kusů skotu a patnáct set ovcí," uzavřel Futák.