Vzduchem se rozeznívá hlas sirén. Auto sviští ulicemi. Hasiči a zdravotníci z Hodonínska spěchají, aby byli na místě nehody co nejdříve. Podle záchranářů jim ale komplikuje práci špatné značení domů a řidiči, kteří si neuvědomují, že nezastavením komplikují záchranu života. Přitom se kdokoliv z nich jednou může ocitnout v situaci, kdy bude rychlou pomoc také potřebovat.

„Stává se mi i desetkrát do měsíce, že jen podle domovního štítku nejde dům najít. Někdy je opřený na zemi u vrat,“ povzdechl si jeden z řidičů rychlé záchranné služby, který si nepřál uvést své jméno, ale redakce jej zná. Lidé podle něj hazardují se životem, když umístí popisnou cedulku za okno mezi muškáty. O životě a smrti totiž většinou rozhodují vteřiny. Nepřijet včas na místo kvůli neoznačení se už podle jeho slov stalo některým osudné. Zřetelný znak domu je přitom povinný, což vyplývá ze zákona.

„Pokud nemá vlastník dům označený orientačním číslem, vystavuje se pokutě ve výši až deset tisíc korun,“ upozorňuje v Hodonínských listech vedoucí odboru stavebního úřadu Jiří Sochna. Práce dispečerů a operačních důstojníků je přitom pro záchranáře klíčová. Během krátké chvíle zjišťují o místě a situaci všechny podrobnosti.

„S oznamovatelem musím komunikovat tak, aby v případě ohrožení života byli hasiči na místě co nejdříve,“ vysvětlil operační důstojník hodonínských hasičů Václav Salášek. Situace je nejhorší na vesnicích. Záchranářům orientaci stěžuje fakt, že číslování domů, postavených před více než třiceti lety, na sebe nenavazuje. Navíc obecní ulice nejsou pojmenované.

„Špatné značení přitom zbytečně oddaluje první pomoc,“ varoval řidič. Další černou můrou záchranářů jsou šoféři, kteří si s posláním aut rychlé pomoci nelámou hlavu. „To je zase horší ve městě, kdy musíme dbát i na cyklisty nebo chodce na přechodu. Běžně totiž nerespektují sirénu,“ dodal. Podobné zkušenosti mají i hasiči. Přitom počet jejich zásahů letos od prvního ledna do konce října v porovnání se stejným obdobím v loňském roce stoupl o několik desítek.

„Dosavadní období letošního roku bylo na Hodonínsku extrémní. Zásahů přibylo a byly i závažnější,“ informoval vyšetřovatel hodonínských hasičů Stanislav Klásek. Najít postiženou oblast je složité především v noci nebo v mlze. „Především pokud jde o požár ve sklepě či v místnosti, je hledání složité,“ doplnil operační důstojník.