Podle zákona je maximální doba dojezdu sanitky k případu dvacet minut. V Žarošicích přesahuje čtvrthodinu. „V místech, kde dojezdový čas splňuje zákon, není důvod zřizovat nová výjezdová stanoviště. Pro pacienta, u něhož je ohrožený život nebo má náhlou zástavu oběhu, je ale dvacet minut čas, který může mít smrtelné následky. Čím delší je dojezdová doba záchranné služby, tím výraznější efekt má včasná pomoc a poskytnutí defibrilátoru," řekla mluvčí jihomoravské zdravotnické záchranné služby Barbora Zuchová s tím, že každou minutu klesá šance pacienta na přežití o deset procent.

Právě oblasti, kde doba dojezdu přesahuje patnáct minut, si zdravotníci vytipovali a nejbližšímu hasičskému sboru předali či teprve předají lékařské resuscitační přístroje.

Žarošická jednotka přijde na řadu v úterý. „S kolegy jsme se shodli na tom, že tato pomoc má svůj smysl. Nyní nás kvůli tomu čeká školení. Je možné, že důvodem, proč dostaneme defibrilátor, je fakt, že jsme předurčení pro zásahy u dopravních nehod," řekl velitel jednotky dobrovolných hasičů Petr Moleš, který zároveň novinku ve výbavě velmi vítá. „Určitě ji využijeme, výjezdů k haváriím na silnicích máme docela dost. Navíc se tak zlepší naše možnosti," okomentoval Moleš.

Vzpomněl i na konkrétní situaci z minulosti, kdy by přístroj určitě uvítali. „Oživovali jsme muže, který spadl do rybníka, což byl určitě ideální případ pro využití defibrilátoru. Vhodnou možností pro přiložení tohoto přístroje jsou samozřejmě také dopravní nehody," uvedl velitel hasičů.

S projektem rozdělení automatických defibrilátorů po celé České republice začali záchranáři už minulý rok. „Nejde jen o rozmístění přístrojů, ale o propracovaný systém, v němž hrají důležitou roli i operátorky v tom, aby se k pacientům defibrilátor skutečně dostal co nejdřív," vysvětlila mluvčí zdravotníků.

V celém Jihomoravském kraji záchranáři rozdají dvanáct defibrilátorů. Všechny jsou evidované, takže v případě zavolání operátorka kontaktuje i hasiče, kteří jej mají ve výbavě. Ti pak na místo dorazí ještě dříve než sanitka.

S tím také souvisí výzva mluvčí záchranky firmám, které vlastní defibrilátory. „Pro případy, že se něco stane, by bylo dobré, když budou i tyto přístroje zaevidované," doplnila Zuchová. Operátorka je pak také může upozornit na aktuální případ pro jejich využití.