„Takzvaní interventi poskytují psychickou oporu při oznámení vážné diagnózy nebo v ohrožení života nemocného, při úmrtí blízkého nebo při komplikovaném porodu,“ vysvětlovala mluvčí.

Specialisté se snažili pomoci například mladé ženě. Ta se zhroutila poté, co se dověděla o blížícím se úmrtí manžela. „Postupně se přicházelo rozloučit šest příbuzných. Když se něco takového člověk dovídá, zhroutí se, nevidí, neslyší a intervent je tam od toho, aby mu dopřál potřebný čas,“ vysvětlila členka pomáhajícího týmu Iveta Gongalová.

Josef Somr a vracovský fotbal. Se starými pány v roce 1975.
Potlesk pro Josefa Somra: Všichni jsme z něj čerpali, zní z rodného Vracova

Dosud byli v Kyjově interventi tři, nově se tak jejich počet rozšíří. Napilno mají zejména na ARO, gynekologicko-porodnickém pracovišti a interně. „Pokud pacienti nebo jejich blízcí vykazují známky akutní stresové reakce, je na zdravotníkovi, aby situaci vyhodnotil a zavolal nás. Jeden z posledních případů jsme řešili také na dětském oddělení, u dítěte, které potřebovalo přepravu na specializované pracoviště po úrazu hlavy,“ připomněla Renata Masaříková, která se jako odborná pracovnice zaměřuje na pomoc v akutních situacích.

Členové týmu prošli specializovaným výcvikem Národního institutu v Brně. Dohlíží nad nimi Systém psychosociální intervenční služby.