Nepříjemnou zkušenost může mnohým majitelům aut přinést pravidelné jarní čistění ulic v Hodoníně. Město je totiž odhodlané odtáhnout vozy, které budou zavazet úklidovým četám.

„Před touto možností jsme varovali řidiče už v minulých letech, ale loni jsem auta odstraňovali poprvé ve velkém. Odtahová služba odvezla padesát vozů a díky tomu se podařilo ulice řádně očistit,“ řekl vedoucí odboru investic a údržby Milan Jagoš.

Dalším, pro vzhled města příjemným efektem, bylo podle něj to, že se Hodonín zbavil několika vraků, které stály na svých místech často léta a po odtažení se o ně nikdo nepřihlásil. „Všechna auta putovala na sběrný dvůr, kde si je majitelé mohli vyzvednout, samozřejmě po uhrazení poplatku za odtažení,“ dodal Jagoš.

Podobně hodlá město postupovat i letos. Pokutu přitom nemusí řidiči zaplatit jen za odtah vozidel, ale také za botičku, kterou dostanou v případě, že budou stát na místě označeném přenosnou značkou zákaz zastavení. Ty umisťuje město do ulic s týdenním předstihem, takže řidiči mají dost času se podle toho zařídit.

„Loni platil zákaz zastavení vždy od šesti do čtrnácti hodin. Mnohým lidem se to nelíbilo, protože pracovníci Tespry, která úklid provádí, přijeli někam až v sedm a jinde byli kolem poledne. Takže se ještě neuklízelo, ale městská policie už rozdávala botičky,“ uvedla zkušenost z minulých let místostarostka Hodonína Zuzana Domesová.

Po připomínkách majitelů aut se město poučilo. Zákazy zastavení budou proto platit jen od sedmi do deseti dopoledne. Pak se úklidová četa přesune na jiný úsek, kde bude pro změnu zákaz zastavení od deseti hodin do čtrnácti. „Je pravda, že místo na stání hledali lidé velice těžce. Teď budou mít šanci přeparkovat i během dne,“ doplnila Domesová.

Každoroční bloková očista hodonínských ulic začne už v úterý 1. dubna. Společnost Tespra postupně vyčistí celé město. Úklidové stroje vyjedou nejen na vozovky, ale také na chodníky a parkoviště.

„Tento způsob očisty má na začátku jara zajistit odklizení zbytků listí, látek používaných v zimě k posypu silnic a chodníků, ale i všech ostatních nečistot,“ uvedla mluvčí městského úřadu Petra Kotásková.

Práce chce Tespra ukončit ve druhé polovině června. Už v minulých letech to však její zaměstnanci stíhali rychleji a zpravidla skončili už v květnu. Letos v zimě skoro nesněžilo, takže ulici nejsou zdaleka tak zaneřáděné, jako po tužších zimách. To by mohlo úklid urychlit a také zlevnit.

„Prosíme obyvatele, aby dopravní značky respektovali. Pokud se technika a lidé nedostanou k okraji silnic, nebudou schopni v těchto místech vozovku vyčistit,“ připomenula Petra Kotásková.