Ochutnávky vín, které pořádá téměř každá obec na Hodonínsku, odstartovaly tradičně Moravany. Na jubilejním desátém ročníku výstavy vín se sešlo 361 vzorků. Na sobotu 27. února je připravený 4. ročník výstavy vín Strážnicka ve Tvarožné Lhotě a 39. ročník koštu vín v Žeravicích. Tam se bude koštovat 569 vzorků, z toho kolem 220 červených vín.

„Máme asi o padesát vzorků víc než loni. Vína jsou z širokého okolí, ale i ze Slovenska, Linbachu v malokarpatské oblasti a spolupracujeme i s Pavlovem,“ shrnul nabídku koštu Vladimír Žůrek, jednatel zdejšího zahrádkářského svazu, jenž výstavu pořádá. „Očekáváme, že letošní vína budou kladně hodnocená. Z toho, co jsem zatím viděl, je jich převaha v přívlastku, to znamená v pozdních sběrech a některé ve výběrech,“ slibuje kvalitu Žůrek.

Na vína z mikroregionu Strážnicka, což je asi deset obcí, a vína z okolí Zaječí, Valtic a Velkých Pavlovic se mohou těšit milovníci vín do Tvarožné Lhoty. Tam jim k tomu bude v sobotu 27. února vyhrávat cimbálová muzika Demižon a zazpívá tamní mužský sbor.

„Vína budou převážně mladá z roku 2009, takže košt bude jakýmsi průřezem tímto ročníkem,“ říká za pořádající neoficiální seskupení Mladých vinařů Strážnicka Jiří Uřičář. Jejich košt je jedním z prvních, a tak mají vinaři možnost si svá vína na výstavě „oťukat“. Sejde se jich zde minimálně dvě stě. Podle Uřičáře jsou vína roku 2009 opět jedním z výjimečných ročníků, kdy hrozny vyzrály ve velmi kvalitní produkt.

„I když někde, například ve Velkých Pavlovicích, měli problém s kyselinou v moštech a žádali o výjimku, aby mohli dokyselovat, v naší slovácké podoblasti to nehrozí. Je právě charakteristická vyšším obsahem kyselinek, což nám letos dává jistou výhodu,“ hodnotí vinař.

Jak říká, ještě lepší byl ročník pro vyzrávání modrých odrůd. „Budou to určitě plná extraktivní vína, která mají velký potenciál i do budoucnosti,“ dodává Uřičář. Ten doufá, že košt překvapí návštěvníky i nějakou specialitkou, kdy bude určitě k ochutnání výběr z bobulí a možná i ledové víno. I když tradiční košt vín mají až 4. dubna, vinaři z Milotic je pravidelně ochutnávají už od ledna. Každou neděli v některém ze sklepů v Šidlenách hodnotí několik odrůd.

Pořádají minikošty

„Chceme, aby do oficiálních koštů bylo víno předběžně ochutnáno a aby mohl vinař, když bude potřeba, víno ještě dosířit či proluftovat,“ říká milotický vinař Ladislav Macek. Na koštu bude podle něj velmi dobrá nabídka. „Vlašský ryzlink nebo Veltlínské zelené dozrálo do vysokých cukernatostí, čili nemusí se doslazovat,“ hodnotí víno milotických vinařů. Tramín, Palava či Chardonau se podle něj pohybují až ve výběru či výběru z bobulí.

Velké množství vzorků se už sejde také v Mikulčicích. Tradiční Velkomoravský košt se uskuteční 10. dubna. Na stejný den a ještě v neděli 11. dubna už pořádání tradiční výstavy vín ohlásily také Mutěnice.

Hodonínsko: Přehled koštů vín
ŽERAVICE 27.2.
TVAROŽNÁ LHOTA 27.2.
ČEJČ 13.3.
KOSTELEC 13.3.
SVATOBOŘICE–MISTŘÍN 14.3.
VRACOV 20.3.
HROZNOVÁ LHOTA 4.4.
ROHATEC 3. – 4.4.
MILOTICE 4.4.
LUŽICE 4.4.
MIKULČICE 10.4.
MUTĚNICE 10.4.
ŠARDICE 17.4.