V únoru mohlo teoreticky na okrese pracovat 10 151 lidí, ale volný pracovních míst bylo k dispozici je 582. Míra nezaměstnanosti v našem regionu činila v únoru 13,1 %. „V posledních letech v tomto období začala míra nezaměstnanosti klesat, ale letos jsme zaznamenali nárůst. V únoru se přišlo zaregistrovat 1269 a vyřadili jsem pouze 702,“ uvedl ředitel hodonínského úřadu práce Vladimír Šťáva.

Podle něj dlouhodobě měsíčně evidovali i vyřazovali zhruba tisícovku. Nyní však nastala změna. „Přitom se nekonalo žádné hromadné propouštění. Mění ale se tak skladba uchazečů. Už tady máme tak polovinu těch, co opravdu chtějí pracovat,“ postěžoval si Šťáva.

Okres Hodonín je v současnosti šestý s nejvyšší mírou nezaměstnanosti. Hůře jsou na tom jen na Karvinsku, Znojemsku, Bruntálsku, Jesenicku a Mostecku. Kde hledat hlavní příčiny tohoto nárůstu? „Jsme ve specifickém postavení. Na okrese máme téměř tři tisíce zaměstnavatelů. A všichni z opatrnosti po troškách propouští. Buď se neprodlouží smlouvy na dobu určitou, nebo přicházejí osoby samostatně výdělečně činné,“ podotýká ředitel úřadu práce.

Navíc v okrese funguje na třicet podniků s částečnou zaměstnaností, kde se pracuje jen tři či čtyři dny v týdnu. Jinak jsou zaměstnanci na šedesáti procentech platu. To jsou jedny z nejvyšších čísel v republice.

Situace se však stále nelepší. „Nedovoluji si dělat prognózu na další měsíce. Zvláště když hodonínská Ploma má nahlášené propouštění, které ještě nerealizovala,“ dodává Štáva.

Nejnižší nezaměstnanost v okrese má Blatnička 9,4 % a naopak nejvyšší Labuty 30,9%. Mezi městy „vedou“ Dubňany 16,5%, naopak nejlépe je na tom Vracov s 10,3%. Samotné město Hodonín mělo v únoru 13,3 % nezaměstnanos­ti.