„Je určitě příjemné, zajít si na pivo a moct si sednout venku, pod širým nebem. Letos je krásné jaro. Když jsou přes den teploty přes dvacet stupňů a svítí sluníčko, tak není co řešit, určitě dám přednost zahrádce před zakouřenou hospodou," řekl nadšený muzikant.

Letní zahrádku už má otevřenou například hodonínská Restaurace u Pošty. Provozovatel Milan Esterka sice zatím kvůli chladným večerům nabízí možnost venkovního posezení pouze přes den, přesto jí podle něj lidé využívají. „Přes den k nám už lidé chodí," potvrdil Esterka. Srovnání z loňska ale nemá. Restauraci, ve které nabízí osm pivních speciálů, otevřel teprve vloni v létě.

Teplé jaro si chválí provozovatelka Hospody na Zelnicách v Ratíškovicích, Jitka Chvátalová. Součástí restaurace, ve které se podává hlavně česká kuchyně je i letní zahrádka pro sedmdesát lidí.

„Vloni jsme otvírali venkovní posezení pozdě. Vždyť v dubnu ještě sněžilo. Teď máme otevřeno už druhý týden a tržby nám to samozřejmě zvedne," zamyslela se Esterková. Zahrádku podle ní využívají například cyklisté. Díky menšímu dětskému hřišti, místo často využívají i matky s dětmi.

Provozní dobu letních zahrádek upravuje tržní řád měst a obcí. V Hodoníně mohou být například otevřené celoročně, a to od devíti do dvaadvaceti hodin. „Pokud je zahrádka na chodníku, musí si provozovatel požádat o povolení o zvláštním užívání veřejného prostranství," sdělila mluvčí hodonínské radnice Barbora Lahová.

To, jestli dodržují podnikatelé pravidla, kontrolují nejčastěji městští strážníci. „Zatím jsme žádný problém s porušováním zákona neřešili. Provozovatelé už si však žádají o povolení, aby mohli zahrádky na veřejné plochy umístit. O toto povolení musí žádat každý rok," sdělil velitel hodonínských strážníků Jindřich Vašíček.

Obdobná je situace ve Veselí nad Moravou. Podle velitele tamních městských policistů Rostislava Praxe. „Ti, kteří chtějí zahrádky u restaurací, musí požádat o povolení město. Pokud si někdo nepožádá, můžeme ho pokutovat. Většinou je to ale tak, že si povolení všichni zajistí. Neřešili jsme, že by si někdo vystavil velkou zahrádku na černo," uvedl Prax.

Strážníci se podle něj při kontrolách zaměřují také na to, jestli dochází k rušení nočního klidu. „Pokud ano, jde o přestupek proti veřejnému pořádku a ten můžeme pokutovat částkou až jeden tisíc korun," vysvětlil Prax.

Jak doplnil hodonínský policejní mluvčí Petr Zámečník, státní policisté se zase při kontrolách zaměřují na to, jestli restauratéři nenalévají alkohol mladistvým.