Akce v sobotu po svátku svatých Cyrila a Metoděje si našla příznivce až ze Šardic či okolí Brna. Ti dokonce v areálu u lesa zakládají stanovou vesničku. „Jezdíme sem od druhého ročníku a cesta nám zabere přes kopce na kole asi dvě hodinky. Je to příjemná projížďka Ždánickým lesem, která se pro nás stala pěknou tradicí,“ svěřil se Luděk Kühr z Dobročkovic na Vyškovsku.

Folklorní setkání vzniklo po založení lovčického mužského sboru v srpnu 2010. „Shodli jsme se na tom, že tady založíme besedu u cimbálu. K tomu jsme připojili vystoupení dvou sborů, našeho a pozvali jsme kamarády z Věteřova,“ přiblížil začátky spoluzakladatel sboru a moderátor besedy Petr Konečný.

Akci chtěli Lovčičtí vylepšit a zároveň přilákat více posluchačů. „Na co jiného lidi nalákat než na víno? Tak jsme uspořádali menší prezentaci se sto vzorky a návštěvnost byla asi třikrát větší,“ připomněl Konečný.

V posledních letech se tak areál u lesa podařilo zcela zaplnit, přišlo dokonce až čtyři sta padesát hostů. Zvýšil se počet vzorků vína, a to na tři sta šedesát. „Ty pocházejí od Bučovic, z Kyjovska, Ždánska a také z Velkých Bílovic či Čejkovic. Abychom svezli alespoň část vzorků, tak jsme najeli tři sta kilometrů,“ upozornil spoluzakladatel sboru, který patří věkovým průměrem pod čtyřicet let k nejmladším.

Na akci také přibylo zpívajících sborů a souborů, kterých se v sobotu představilo osm, a to například z Archlebova, Vacenovic, Šardic, Věteřova či Vlčnova.