Jednota Coop, která provozuje obchody v řadě obcí Hodonínska, vzhledem k velikosti prodejen, velké množství brigádníků nepotřebuje. Přesto by zájemcům práci nabídla. Potýká se však s jinými obtížemi. „Poslední dobou nám chybějí lidé na hlavní pracovní poměr, a to platí u všech pozic. Pod naše družstvo spadají také prodejny na Novojičínsku a tam je to ještě horší," řekl vedoucí personálního a mzdového oddělení Jednoty Hodonín František Brhel.

Někteří mladí lidé však využívají možnost pracovat co nejdříve. S brigádami začala už v šestnácti Barbora Říhová z Rohatce. Vyzkoušela si práci v zemědělství i callcentru. Nyní studuje práva na Masarykově univerzitě v Brně, přivydělává si v hodonínském Kauflandu. Tam nastoupila už letos v březnu. „Jsou zde velice vstřícní. Nemusím pracovat od pondělí do pátku, ale mohu přijít třeba i jen jednou týdně, záleží na domluvě. Většina lidí, co znám a co studují náročnější školy, pracují v některém supermarketu," popsala studentka, která má na starosti doplňování zboží.

I podle vedoucího hodonínské prodejny Kauflandu, kde Říhová pracuje, Martina Pešáta zájem mladých o brigády v současnosti upadá. „Máme volná místa, nabíráme po celý rok. Vzpomínám si, že když jsem studoval, tak jsme si sháněli práci, kde jsme mohli. Dnes se mladým lidem moc nechce," srovnal Pešát. První Kaufland se v České republice otevřel v roce 1998. Na Hodonínsku má čtyři pobočky, dvě v Hodoníně a po jedné v Kyjově a ve Veselí nad Moravou.

Podobně je tomu ale i v jiných odvětvích. Společnost Amikov, která má sídlo v Dubňanech a náborovou kancelář v Hodoníně, nabízí pomoc ve výrobě tisku v Břeclavi nebo v montáži elektrosoučástek do automobilů ve Bzenci. Výdělky se pohybují mezi osmdesáti a devadesáti korunami čistého za hodinu. „Máme vysoký podstav, vůbec se nám lidé nehlásí. Přitom je to jednoduchá práce od pondělí do pátku, jednosměnný provoz s osmihodinovou pracovní dobou," přiblížila personální konzultantka Michaela Kovaříková. V Břeclavi jde přitom o vkládání volebních lístků do obálek.

Jedním z důvodů nižšího zájmu o brigády může být klesající nezaměstnanost. Jen od dubna se na Hodonínsku snížila o osm desetin procenta na 7,3 procent. Úřad práce eviduje 7 864 uchazečů o zaměstnání.