V posledním školním roce jeho mládežnické kroužky a kluby využívalo tři sta sedmdesát dětí. Do výukových programů se zapojilo dokonce šest a půl tisíce žáků mateřských, základních a středních škol. „Jsme spádoví pro celý kraj,“ doplnila ředitelka.

A nejen pro kraj. Na zážitkový a vzdělávací program sem dorazili i návštěvníci z Kuby, Mexika či Bulharska. „Přátelům ze zahraničí jsme chtěli představit zážitkové dobrovolnické akce v České republice a předat jim kus našich zkušeností. Kromě toho se také mohli seznámit s tím, jak fungují programy Centra ekologické výchovy Dúbrava,“ uvedla před časem organizátorka mezinárodní akce Shushan Harutyunyan.

Jak připomněl místostarosta a bývalý krajský radní pro školství Jiří Janda, hodonínské ekocentrum je za brněnskou Lipkou druhé nejlepší na jižní Moravě. „Stojí za to je podpořit,“ poznamenal Janda.

Na to zastupitelé slyšeli a v rozpočtu počítají s částkou 950 tisíc korun na zpracování projektové dokumentace. „Žádáme totiž o dotaci na ministerstvu školství. Pokud ji schválí, tak ihned může začít výběrové řízení na stavební práce na rekonstrukci stávající budovy včetně zateplení a přístavby,“ uvedl místostarosta a rozpočtový garant Ladislav Ambrozek.

Ekocentrum totiž funguje od roku 2002 v budově zrušené mateřské školy, takže čeká nejen na zateplení, ale také na výměnu oken nebo opravu zatékající střechy. „Chystáme přístavbu dvou vnitřních učeben, které by sloužily na environmentální výchovu a řemeslnické dílny, v plánu je také jedna nová venkovní učebna,“ přiblížila očekávané novinky ředitelka Látalová.

Rostoucí zájem zaznamenává i Vzdělávací a informační středisko Bílé Karpaty ve Veselí nad Moravou. „Máme enormní nárůst v počtu exkurzí do terénu, asi o jednu třetinu. Směřujeme je například do meandrů řeky Moravy, lužního lesa, Zahrady pod Hájem či do národní přírodní rezervace Čertoryje,“ sdělila ředitelka střediska Marie Petrů.