Do sedmnáctého dubna mohou prodávat lihoviny ti, kteří nezažádají o novou koncesi. Po tomto termínu jim hrozí až milionová pokuta.

S dostatečným předstihem si potřebné povolení vyřídil například Tomáš Letocha z vacenovické rodinné hospody. „Na úřadech varovali, že pokud žádosti zájemci nechají až na poslední dobu, tak nebudou stíhat. Proto jsme si zažádali raději už v lednu," svěřil se Letocha.

Ostatní podnikatelé ale tak horliví prozatím nejsou. A to i přesto, že jim nezbývá už mnoho času. „Odhadujeme, že doposud si o listinu požádala asi pětina podnikatelů. Aby si živnost vyřídili zdarma, tak mají čas už jenom do sedmnáctého dubna. Pak již nebudou moci prodávat lihoviny, kvasný a konzumní líh v jiných živnostech jako doposud," informoval vedoucí hodonínského obecního živnostenského úřadu Marek Šimek.

Zároveň upozornil, že ten, kdo o koncesi nepožádá a bude dál prodávat lihoviny i po sedmnáctém dubnu, může dostat pokutu. A to do výše až jednoho milionu korun. „Případně mu hrozí také trestní stíhání," podotkl.

Ke kontrolám mohou úřady přistoupit už krátce po nejzazším termínu pro podání žádosti. „Nechceme podnikatele kontrolovat účelově, ale prostě přijdou na řadu. Pokud tuto koncesi nebudou mít, tak půjde o neoprávněné podnikání, kdy hrozí nebezpečí pokut," uvedla vedoucí kyjovského odboru správních, dopravních a živnostenských agend Zdena Kyněrová.

Podle ní se zájem živnostníků o oprávnění v posledních dnech zvýšil. „Největší nápor teprve očekáváme. Jak už bývá zvykem, tak hodně lidí nechává vyřizování až na poslední chvíli," poznamenala.

Počty podaných žádostí jsou na jednotlivých úřadech Hodonínska podobné a přesahují dvě stovky. „Vyčíslit, kolik podnikatelů by ještě mělo přijít, zcela jednoznačně nemůžeme. Přibližný odhad se pohybuje kolem tisíce v našem správním okruhu," informovala mluvčí hodonínské radnice Barbora Lahová.

Ti, co nestihnou koncesi vyřídit do sedmnáctého dubna, tak mohou přijít i později. Zaplatí ale pět set korun jako správní poplatek. Novela se podle vedoucího živnostenského úřadu vztahuje na všechny podniky, které prodávají lihoviny. „Takže třeba i cukrárny, diskotéky, bufety, benzinky a také lékárny. Výjimku má podle zákona pivo, víno, medovina a ovocné destiláty získané pěstitelským pálením," upřesnil Šimek.

Novela zákona nabyla platnosti loni v říjnu, kdy začala šestiměsíční lhůta pro vyřízení oprávnění.