„Svou přihlášku, se všemi požadovanými přílohami ve stanoveném termínu, podali tři uchazeči. Komise rozhoduje o způsobu výběrového řízení. Termín jejího jednání nebyl včera stanovený," informovala mluvčí Krajského úřadu Jihomoravského kraje Denisa Kapitančiková. Kromě čtyř politiků usednou mezi devíti porotci i náměstek krajského odboru zdravotnictví, ředitel jiné nemocnice a zástupce radnice, odborové a stavovské organizace.

V úspěch nového výběrového řízení, do kterého se mohli přihlásit uchazeči od ještě před loňskými Vánocemi, věří kyjovský starosta František Lukl. „Myslím si, že ještě do konce tohoto volebního období bude jmenovaný nový ředitel nemocnice na základě tohoto výběrového řízení," řekl první muž kyjovské radnice.

Podle informací Hodonínského deníku Rovnost je mezi trojicí adeptů také současný ředitel. „K průběhu výběrového řízení se nebudu vyjadřovat. Uvidíme, koho vyberou. V současnosti tady všechno funguje," ujistil současný šéf kyjovské nemocnice.

Starosta doufá, že se časem Svoboda na plno bude věnovat jen Kyjovu. Ten totiž současnosti vede kromě kyjovské ještě karlovarskou nemocnici, kde se svým týmem připravuje krajskou koncepci zdravotnictví.

Svobodu jako favorita číslao jedna vidí také Monika Hálková, bývalá sestra kyjovského ARO a členka sdružení Občané za nemocnici Kyjov, jež se postavilo praktikám bývalého ředitele Josefa Pejchla.

„Situace je neúnostná. Radní asi už budou muset někoho vybrat a teoriticky už je jasné, kdo vyhraje. Jihomoravské krajské radě ale nevěřím. Čert ví, jaké jsou její skutečné pohnutky. Myslím si, že se svými průtahy totálně sesměšnila. Svobodu mohla jmenovat už po předminulém výběrovém řízení," je přesvědčená Hálková.

Podobně situaci vidí i její kolega z občanského sdružení psychiatr Jaroslav Kliment. „Našemu kraji stále chybí koncept zdravotnické péči. A jeho vedení ani odpovídá na naše dopisy, naposledy reagovaly v červnu, a to vypsáním nového výběrového řízení. Myslím, že tentokrát nakonec dosadí Svobodu," říká kyjovský psychiatr s tím, že naposledy jako Občané za nemocnici podporovali primáře ortopedie Jana Bílu. Ten ale zřejmě mezi triem aktuální kandidátů není.

Podle Jaromíra Břeně z kardiologické ambulance kyjovské nemocnici v současnosti nejvíce škodí nejistota. „Nedá se předpovídat, co udělá vedení kraje. Jeho chování je pro mnoho lidí nepochopitelé. Když bude chtít člověk na něčem systematicky pracovat, tak neví, jestli ho třeba za týden neodvolá," kroutí hlavou kardiolog a připomíná, že poslední výběrové řízení dopadlo neslavně. „Jedna klika blokovala druhou. Z vyběrového řízení se stalo divadlo a na jeho nevyzpytatelnost doplatilo jak čtrnáct kandidátů, tak nakonec i komise. Myslím si, že nyní by ještě do komunálních voleb mohli Svobodu jmenovat," dodává Břeň.