Více než deset let ležel projekt na vybudování kolumbária ve Veselí nad Moravou v archivu dnešních Služeb města Veselí. V příštím roce by se mohli tamní obyvatelé nového místa pro ukládání uren dočkat. O zpopelnění nebožtíků je totiž stále větší zájem.

„Zájem o spalování se enormně zvýšil. Na hřbitově teď budujeme další část, jednu urnovou řadu už máme, teď děláme druhou,“ informoval ředitel Služeb města Veselí Pavel Bouda.

Kolumbárium by mělo vytvořit dominantu v místech, kde se nachází stávající urnové hroby. Celkově by mělo být složeno ze šesti uzavřených monobloků s celkem dvěma sty šedesáti šesti schránkami.

„V projektu jsou naplánována také sedátka, určená k odpočinku,“ doplnil Bouda. Původní rozpočet projektu počítal s částkou téměř dva miliony korun.
Na konci roku 1998 však byly jiné ceny materiálů. „Rozpočet na úrovni letošních cen vychází na jednu celou, tři milionu korun, což je o půl milionu méně,“ uvedl místostarosta Veselí nad Moravou Vilém Reichsfeld.

Pokud se veselské radnici podaří sehnat peníze, práce na kolumbáriu by mohly začít v příštím roce.

„Chtěli bychom začít na jaře, tedy jak bude možné provést výkopové práce,“ dodal Bouda a zároveň doplnil, že by byl rád, kdyby kolumbárium vzniklo jako pieta architektu Zdeňku Severovi, který projekt před jedenácti lety vytvořil.

„Je to jeho dílko, které je na tu dobu vyprojektováno velmi moderně a perfektně. Myslím si, že ve finální podobě bude naše kolumbárium nepřekonatelné,“ míní Bouda.

close zoom_in To, že zájem o zpopelňování v posledních letech stoupá, dokládá podle Boudy také fakt, že ze dvou urnových řad, které v současnosti veselský hřbitov nabízí, je většina z nich prodaných. „Lidé kupují spíš malé urnové hroby a pouští ty velké. Teď se nám uvolňují dvojhroby v základní části hřbitova,“ řekl.
Důvodem proč lidé od velkých hrobů upouští, je především snadnější údržba.

„Když si lidé dají na hřbitov urnu, dají k ní maximálně nějakou malou kytičku nebo něco do vázy, případně věneček. Nemusí se o to starat. Kolem hrobu ale musí chodit, zametat ho a uklízet,“ popsala obřadnice hodonínského hřbitova Jitka Smetková.

Druhým rozhodujícím faktorem, proč lidé stále častěji volí zpopelnění před klasickým pohřbem do země, jsou pak peníze. „Velký hrob je otázka třiceti a více tisíc korun. Schránka na urnu vychází na pět, pět a půl tisíce korun,“ uvedl Bouda.

S tím souhlasí i Smetková. „Pronájem kolumbární schránky stojí tisíc korun na deset let,“ uzavřela.