Účastí na veletrzích vzdělávání, pořádáním dnů otevřených dveří, ale i nábory se snaží školy v regionu každý rok získávat studenty. Ředitelé škol ale vědí, že důležité jsou i reference, které si mezi sebou žáci a jejich rodiče předají.
Mezi rodiči, kteří před časem řešili budoucnost svých dětí, byla i Zdeňka Maturová z Hodonína. Když se spolu s dnes již téměř sedmnáctiletým synem rozhodovala, jakou školu zvolit, měla jasnou představu. „Kluci jsou ve výběru laxní, takže jsem školu po dohodě se synem vybírala spíš já," řekla Matulová.
Její syn už nyní navštěvuje první ročník hodonínské Integrované střední školy Lipová alej. „Hodně nám při rozhodování pomohl místní veletrh vzdělání a taky den otevřených dveří ve škole. Za tyto aktivity škol jsem velice vděčná, protože jsme se jak my, jako rodiče, tak i syn mohli podívat, co se ve škole dítě naučí," zhodnotila.
Stejně jako u šestnáctiletého syna, chce rozhodovat i u třináctileté dcery, kterou čeká volba povolání za dva roky. „Rozhodně sleduji nabídku trhu práce. Nemá smysl, aby mělo dítě maturitu, ale vystudovalo obor, se kterým nenajde práci. Syna jsme proto dali na obráběče CNC strojů, což je práce, se kterou může najít zaměstnání i v zahraničí. U dcery chci hlavně, aby studovala jazyky, v tom je dnes budoucnost," míní matka dvou dospívajících studentů.
Před časem prošly školy nejen na Hodonínsku optimalizací, jejímž výsledkem bylo snížení nabídky některých oborů. Ne všechny školy to ale pocítily. Patří mezi ně například Střední škola průmyslová Hodonín. „Z optimalizace jsme vyšli dobře. V celém kraji se rušila technická lycea, dvě zůstala pouze v Brně a pak u nás, což považuji za úspěch. Při celostátních maturitách bylo naše lyceum páté, ale to nevím, jak moc rozhodnutí žáků ovlivnilo," uvedl ředitel školy Ivo Kurz.
O čtyři studijní obory, které škola nabízí, byl mezi žáky podle něj v letošním roce standardní zájem. „Za sebou již máme výběrová řízení na obor malba a grafický design, kterými studenti prošli v lednu, kvůli talentovým zkouškám. Tento obor je plný. Celkem můžeme letos přijmout sto dvacet žáků, máme ale kolem sto padesáti přihlášek," dodal Kurz.
Dvojnásobný zájem o obor zdravotnický asistent hlásí Klvaňovo gymnázium a Střední odborná škola zdravotnická a sociální Kyjov.
Podle tamní ředitelky Renáty Soukalové se na obor vloni hlásilo dvaačtyřicet žáků. Letos je to osmdesát. Obdobná situace je i u osmiletého gymnázia, kde si vloni podalo přihlášku pětapadesát dětí, oproti letošním dvaasedmdesáti zájemcům. „Čím to je? U gymnázia možná vyšším počtem dětí ve třídách základních škol. Co se týká oboru zdravotnický asistent, tam si vyšší zájem vysvětluji tím, že ve zdravotnictví je stále dobrá zaměstnanost, což děti i rodiče při výběru zohledňují," uvedla ředitelka s tím, že u zbylých dvou oborů již byl zájem standardní.
O třicet přihlášek víc než vloni přišlo na Obchodní akademii a Střední odborné učiliště Veselí nad Moravou. „Ve všech oborech jsme si polepšili, kromě oborů obchodní akademie. Myslím si, že se překlápí zájem z obchodní akademie na informační technologie. Je ale možné, že ve veselských školách letos vyšlo málo děvčat. I to mohlo mít na zájem studentů vliv," řekl ředitel školy Jiří Vavříček.
Jak sdělil mluvčí Jihomoravského kraje, který většinu středních škol v okrese zřizuje, Jiří Klement, dvanáct středních škol v regionu letos nabídne 2 139 míst. Podle vedoucího hodonínského odboru školství a mládeže Rostislava Smejkala vyjde letos z devátých tříd kolem patnácti set dětí.