Zájem studentů o taneční upadá. Zato starším milovníkům tance se lenošit nechce. Ve vacenovickém kulturním domě zahájí letos kurzy úplně poprvé.„Přihlásilo se nám asi deset párů z Vacenovic a další přijedou z Vracova. Myslím, že u nás ještě taneční nikdy nebyly. Začneme ale až v listopadu, protože vinobraní u nás zaměstná každého," říká vacenovická starostka Jana Bačíková. Jednou z přihlášených je například ředitelka tamní mateřské školy Květoslava Malá. „Jsem ráda, že budou taneční u nás a nebudeme muset nikam dojíždět. Už jsem navštěvovala country tance v Kyjově a chodili jsme tam několik let. Líbilo se nám tam, skvělá zábava a dobrá skupina lidí, tak doufáme, že to bude i ve Vacenovicích," svěřuje se Květoslava Malá.

Nárůst počtu dospěláckých kurzů potvrzuje i taneční mistr Libor Brožík. „Už na jaře jsme měli poprvé taneční ve Vracově a nyní na podzim i ve Vacenovicích. Skupinek je sice víc, ale velké taneční jako v Hodoníně, kam chodilo kolem stovky lidí, teď navštěvuje asi padesát," přibližuje zájem Brožík.

Výrazný pokles sleduje hlavně u studentů. „Dřív přišlo kolem dvě stě dvaceti žáků, nyní je jich kolem šedesáti. Sice jsou teď hodně slabé ročníky, ale dřív chodívali i učni. Ti úplně vymizeli. I z ekonomky chodí pár lidí, drží se už jen gymnázia," porovnává taneční mistr.

Úbytek zájemců potvrzuje i Andrea Něničková z programového oddělení kyjovského domu kultury. „Z učilišť nechodí. Ze střední zdravotní školy přijde pár děvčat jinak parket ovládají gymnazisté. Hlásí se sami od sebe. Počítají jasně s tím, že půjdou na závěrečný ples," nastiňuje kyjovskou situaci Něničková s tím, že letos taneční kurz začne až po Novém roce kvůli změnám v estrádním sále, kde tanečníci následně pokřtí nové parkety.

Koho taneční jednou pořádně chytnou, hned tak jej nepustí. „Hodně se nám páry vrací do kurzů pro začátečníky, a to nejen kvůli tomu, aby se něco naučily, ale i proto aby strávily příjemný společenský večer při tanci. Menší skupinky dospělých chtějí také speciální lekce, letos by rády rock´n´roll, swingové nebo argentické tance," uvádí Brožík.

Ples i sport

Podle něj ale lidé na Hodonínsku nejčastěji využijí standardní tance. „Na vesnici je totiž často jen ples lidovecký, tedy dechovka, maškarní s dýdžejem anebo hasičský bál s dechovkou a cimbálkou. Tam se pak většinou tančí jen polka, valčík, tango a nějaký ploužák. Ale některé páry jsou ochotné si také na nějakou tanečně zajímavou akci vyjet jinam," popisuje možnosti tanečních pedagog.

Ten zároveň upozornil, že podnět k zápisu do tanečních dávají většinou ženy. „Chlapi by šli spíše na fotbal nebo do hospody, přesto raději vyhoví partnerce a chodí s nimi tančit. Ale jsou i výjimky, kdy muži své manželky přemlouvají," říká Brožík. Tomu se nejlépe tancuje v sále, kde jsou staré poctivé dubové nebo bukové parkety jako jsou v Dubňanech, Svatobořicích-Mistříně, Vracově nebo Mikulčicích.

S tancem nezačínají jen dospělí nebo studenti, ale už i děti. Například v hodonínském oddíle TK Classic. „Do přípravky přichází nejmenší už v šesti letech. Přejít ke sportovnímu tanci po tanečních až když je jim šestnáct je hodně těžké. Jde o velký skok. Ale existují schopní tanečníci, kteří po dvou či třech letech mohou vyjet na soutěž. Záleží na tom, jak slyší muziku a chytají rytmus," říká vedoucí hodonínského klubu Stanislav Chovančík s tím, že ti nejlepší trénují každý den.