Jedním ze zaregistrovaných je Sheilagh Patricia Jánoš z Hodonína. „Nechám se očkovat třetí dávkou pro klid mé duše, že jsem udělala všechno pro to, abych nikoho neohrozila,“ přiblížila hodonínská lektorka a překladatelka.

Důležitým důvodem jsou pro ni také kontakty s rodinou. „Cestování je o kapánek jednodušší s očkováním. Mám starší rodiče v Nizozemí a moc mi chyběli během prvního, druhého a třetího lockdownu, tak už jen kvůli tomu jsem neváhala a zaregistrovala se na třetí dávku,“ vysvětlila.

Právě v hodonínském očkovacím místě vzhledem k zájmu o vakcíny rozšířili tento měsíc provozní dobu ze tří až na pět dnů v týdnu. „Nejvíce se očkuje posilující třetí dávka, ale zvýšil se také počet prvních dávek,“ sdělila náměstkyně pro ošetřovatelskou péči v hodonínské nemocnici Naděžda Kwašniewská.

Architektonická studie nových truhlářských dílen u Integrované střední školy v Hodoníně.
Tornádem zničené dílny v Hodoníně nahradí budova s vikýři a antracitovým pláštěm

Největší zájem o třetí dávku je také v nedaleké kyjovské nemocnici. „Jsou to zpravidla zdravotníci a lidé ve věku sedmdesát až osmdesát let. Tedy ti, kteří vakcinaci absolvovali zhruba před půlrokem,“ uvedl mluvčí kyjovské nemocnice Filip Zdražil. Zároveň připomněl, že velký zájem je také o jednorázovou vakcínu pro neregistrované. „Ta je vyočkovaná hned během rána. Denně totiž, vzhledem k personálním kapacitám, očkujeme jen patnáct dávek jednorázové vakcíny,“ doplnil Zdražil.

Pro posilující dávku vakcíny si přišlo také už přes osmdesát procent zaměstnanců Jihomoravské záchranky. „V tuto chvíli už drtivá většina z nich obdržela i dávku třetí,“ uvedla mluvčí Michaela Bothová.

Ilustrační foto.
Policisté odhalili více než stotisícový internetový podvod na Hodonínsku

Podle statistik ministerstva zdravotnictví v tomto týdnu přesahují počty očkovaných na jižní Moravě čtyři a půl tisíce lidí denně. Nadpoloviční většinu z nich tvoří zájemci o třetí posilující vakcínu. Podle webu resortu podání posilovací dávky pravděpodobnost případné nákazy a jejího závažného průběhu mnohonásobně sníží a zabezpečí tak vyšší ochranu zdraví u rizikových osob. Některé studie podle ministerstva uvádějí, že po aplikaci posilovací dávky se hladina ochranných protilátek zvýší dokonce pět až jedenáctkrát více než po podání druhé dávky. „Dnes vidíme, že efektivita očkování po třetí dávce se podle posledních studií zvýší

někde na pětadevadesát procent,“ řekl před pár dny ministr Adam Vojtěch.

Vykázaná očkování na jižní Moravě tento týden

Středa

celkem: 4 575
3. dávka: 2 727
1. dávka: 1 572

Úterý

celkem: 5 106
3. dávka: 3 014
1. dávka: 1 743

Pondělí

celkem: 4 573
3. dávka: 2 517
1. dávka: 1 731