„S lidmi s petičního výboru jsem v kontaktu. Naše odpověď je sice dodatečná, ale podle zákona ji rada schválit musela," uvedla hodonínská starostka Milana Grauová.

Odpovědi předcházelo jednání u kulatého stolu. Sešli se zástupci petice, vedení města, provozovatelé výherních automatů, policie a občanské sdružení. „Výsledkem bylo vyžádání dalších informací od dotčených organizací a zpracování studie o gamblerství," sdělila Grauová.

Na nabídku zpracování vedení města kývlo institutu pro výzkum závislosti – CIAR. Právě to kritizují zástupci petičního výboru. Mají totiž obavu, že by sázkové kanceláře mohly mít vliv na výsledek. „Máme pochyby o nezávislosti tohoto institutu. Hlavně vzhledem k informacím o jeho financování. Údajně jej odporují nemalou částkou společnosti Wekosa a Bonver win," upozorňuje petiční výbor na svých webových stránkách. Právě tyto dvě firmy provozují loterie a výherní automaty.

Podle starostky ale studie nebude jediným zdrojem informací. „Záleží mi také na vyjádření odborného psychologa, další podklady dodá náš sociální odbor a ostatní instituce. Navíc můžeme po dohodě navrhnout pro studii i jinou agenturu," vyjádřila se Grauová s tím, že podklady včetně zadané studie mají být připravené do konce srpna. „Jakmile je budeme mít, pokusíme se navrhnout nějakou variantu. Tu projednají politické kluby," nastínila další vývoj Grauová. Ta by ráda, aby se zastupitelé mohli problematikou zabývat už na podzim. „Aby případné úpravy nebo možné zákazy byly platné od ledna příštího roku. Nicméně jde jen o výhled," uvedla starostka.

Výbor zatím představil iniciativu na schůzce hodonínského Komunitního plánování sociálních služeb. „Záměrem petice je obrana těch, kteří hazardu nedokáží říci ne. Stát tuto problematiku nechal na obcích. Proč ji tedy neřešit a neomezit. Víme přece, že hazard a výherní automaty jsou pro společnost špatné," vysvětlil zástupce petičního výboru Pavel Raus.

Proti plošnému zákazu jsou někteří provozovatelé barů a heren. „Toto podnikání živí hodně lidí, kteří plošným zákazem přijdou o práci. Také jsem zvědavý, kde se pak najdou chybějící peníze do městské kasy," řekl provozovatel restaurace s hernou Zdeněk Hasík.

Podle vedoucího hodonínského odboru ekonomiky a financí Mariana Maňáka by v případě omezení hazardu v rozpočtu peníze chyběly. „O tom, kde by se pak šetřilo, by rozhodli zastupitelé," uvedl Maňák.

Průkopníkem v plošném zákazu výherních automatů na území obce jsou dvoutisícové Vacenovice. Jejich vyhláška vyhnala přístroje z jejich katastru už v roce 2008. „Od začátku tento zákaz u nás lidi vítali a doposud nebyla žádné negativní reakce. Dokonce ani nemáme informace, že by od nás místní vyjížděli hrávat někam jinam," sdělila vacenovická starostka Jana Bačíková. V tamních restauracích tak místní hrají pouze šachy a karetní hry.