„Protože platí skutečně jen chvíli, ještě nemůžu hodnotit, zda došlo k nějakým změnám lepšímu. Můj dojem ale je, že trochu ano. Slibujeme si od ní docela hodně, protože někteří lidé popíjí venku a pak se to odráží v jejich chování. Takové případy se hromadí a lidé si stěžují," sdělila starostka Ždánic Iva Stafová a poukázala například na problematickou autobusovou zastávku. „Tam nastává i situace, že se na ní starší lidé bojí jít a čekat na autobus. Její prostředí zkrátka není úplně vhodné. Situace se tam už docela vyhrocovala," poznamenala Stafová.

Výjimkou ve vyhlášce jsou například letní zahrádky restaurací a rovněž na některé termíny se zákaz nevztahuje. Těmi jsou například silvestr a Nový rok, hody či akce pořádané městem.

Platnost vyhlášky projednávali zastupitelé i s policií. Ta ji vítá. „V ulici Městečko, které se to nejvíce týká, jsou asi čtyři bary a večerka. Takže dotyční si nakoupí alkohol, pijí venku a dělají nepořádek. Téměř každý den je pak v okolí zastávek nutný úklid, a to nejen střepů," řekl policista Milan Koplík z kyjovského obvodního oddělení republikové policie, který má Ždánice na starost.

V hodonínském regionu platí stejná vyhláška i v Hodoníně. A to už od června 2008. Výjezdy k popíjejícím lidem na veřejnosti mají strážníci v Hodoníně neustále. „A čím je tepleji, tím jsou podobné případy samozřejmě častější. Vyhláška není zamířená proti někomu, kdo si dá v parku jedno malé pivo. Ale proti těm, kteří si nakoupí alkohol, usadí se a pak pijí," uvedl velitel hodonínských strážníků Jindřich Vašíček.

Do platnosti vyhlášky neměla městská police možnost, takové jedince pokutovat či vykázat z místa. „Pokud tam člověk seděl a pil, ale nedělal kolem sebe například nepořádek, nemohli jsme nic dělat. Vyhláška nám v tomto opravdu hodně pomohla," řekl Vašíček.

Upozornil na to, že nejde jen o pokuty. Mnohdy se totiž jedná o lidi, kteří na zaplacení pokuty stejně nemají peníze. „Ale můžeme ho z místa vykázat. Pokuty jsou pak ve výši až tisíc korun," zmínil velitel strážníků.

Naopak podle velitele strážníků v Kyjově Lubomíra Plachého problémy s lidmi, kteří popíjí na veřejnosti, nemají. „V případě, že by takoví lidé dělali venku nepořádek a někdo zavolal hlídku, tak se to bude snažit vyřešit. Ale moc se nám to nestává, většinou jde o rušení na zahrádkách restaurací. Vyjížďky do parků a podobných míst máme minimálně, tak jednou či dvakrát za léto," informoval Plachý.

INFOBLOK:

místa se zákazem

√autobusové nádraží a jeho okolí

náměstí

√okolí kulturního domu

√zámecký park a okolí zámecké vily

√okolí 50 metrů od dětských hřišť, kostela, hřbitovů a zdravotnických zařízení

√okruh 100 m od škol a školských zařízení

Termíny, kdy vyhláška neplatí:

√23. a 31. prosinec, 1. leden

√v době konání hodů, masopustu a o velikonocích

√při kulturních a společenských akcích, které pořádá či spolupořádá město

√při akcích pořádaných na pronajatých prostorách pronajatých od města

√v předzahrádkách restaurací