„Nemáme problémy s prodejci, ale právě s řidiči, kteří u nich zastaví. Prodávající většinou stojí s provizorním stánkem mimo silnici. Řidič ale mnohdy zastaví tak, že auto zasahuje do vozovky," uvedl policejní mluvčí Petr Zámečník. Prodejci si totiž vybírají logicky frekventované tahy, kde taková „překážka" v jízdě může být nebezpečná.
V okrese Hodonín je oblíbeným stanovištěm pěstitelů rychlostní silnice na Břeclav. Jak mluvčí upozornil, na silnicích první třídy je zakázáno stát s autem u krajnice.
„Když se dozvíme o místě, kde k takovým věcem dochází, vyráží tam hlídka a může řidiče pokutovat," upozornil policejní mluvčí.
Nebezpečné situace vznikají také tehdy, když nabídka zaujme řidiče jedoucího po opačné straně silnice. Ten potom po zastavení ještě přebíhá přes cestu, po které auta jezdí velmi rychle.
Daleko bezpečnější je nákup tam, kde lze pohodlně auto odstavit. V regionu je to například parkoviště u silnice ze Strážnice u odbočky na Hroznovou Lhotu nebo odstavná plocha na konci lesa, kterým projíždějí řidiči při cestě ze Strážovic na Archlebov či Ždánice.
Policie ovšem může kontrolovat nejen auta, ale i samotné prodejce. Například jestli mají povolení od správce pozemku, na němž prodává.
Zákazníci pak musí být obezřetní nejen ohledně místa, kde nakupují, ale i u zboží. I když jde „jen" o prodej u silnice, vztahují se na něj podle mluvčího Státní zemědělské a potravinářské inspekce Pavla Kopřivy stejné požadavky jako prodej v kamenných obchodech.
„Vždy bychom si měli ovoce důkladně prohlédnout, jestli není puklé a napadené škůdci nebo plísní," prohlásil Kopřiva. Inspektory, kteří vyjíždějí na kontroly i k stánkařům u cest vedle kvality zboží a dodržování hygienických pravidel zajímá i to, od koho, kdy a v jakém množství je prodejce koupil. „U každého zboží musí být například na nějaké ceduli jasně označený druh, cena a také země původu," upozornil Kopřiva s tím, že s rostoucí popularitou regionálních potravin se lze setkat se lživým označením původu. Pěstitelé vydávají zahraniční zboží za tuzemské.
Běžný zákazník ale nemá právo nahlížet do průvodní dokumentace ke zboží. V případě, že se mu něco nezdá, má se obrátit na Státní zemědělskou a potravinářskou inspekci. Ta má právo vše prověřit a udělit případnou pokutu.
Špatné zkušenosti s prodejci u silnic má také Česká obchodní inspekce. „Vzhledem k tomu, že do stánků většinou není zavedená elektřina, prodejci používají mechanické váhy. Není takový problém si je upravit, aby vážily o něco více," uvedl příklad mluvčí České obchodní inspekce Jan Rotvauer.
Podle inspektorů ještě obezřetnější musí být zákazníci u silnic při nákupu uzenářských a mléčných výrobků. Ty se mají skladovat v teplotě od čtyř do osmi stupňů, což je venku ve stánku v létě těžko splnitelný problém.