„Je to první turnaj, který v Šardicích pořádáme. Celkově se ho zúčastnilo třiadvacet dětí do patnácti let,“ prozradil ředitel turnaje Josef Doxanský.

Hlavní organizátor ale počítal s větší účastí. „Měli jsme přichystaných padesát cen,“ řekl Doxanský.

V sále U Orla se hrálo švýcarským systémem 2×15 minut na sedm kol. Ani jeden z aktérů nakonec nezůstal bez porážky, z alespoň jedné výhry se rovněž radovali všichni účastníci. „Jsou tady šikovní kluci, kteří mají za sebou několik let závodní činnosti, ale jsou tady i začátečníci, kteří se teprve se šachovou hrou seznamují,“ informoval Doxanský.

Ten si myslí, že šachy v jsou v současnosti na mnohem vyšší úrovni než v minulosti. „Mezi dětmi jsou obrovské rozdíly. Některé je vyloženě milují, jiní je hrají jenom pro zábavu či na přání rodičů. Celkově je úroveň u dětí i dospělých na mnohem vyšší než před třiceti lety,“ míní Doxanský, který je rád, že i v Šardicích se děti oblíbené hře věnují. „Šardické děti začaly loni na podzim, takže jsou teprve na začátku. Ale někteří už umí dávat i maty,“ podotkl Doxanský.

Nejmladším závodníkem byl pět a půlletý Šimon Vémola z Brna, dívky zastupovala domácí Tereza Blahůšková. Všichni mladí šachisté obdrželi od pořadatelů občerstvení a věcné ceny. „Některé jsou až ve stovkách korun,“ pochlubil se Doxanský.