„Prezentují se tady školy z Jihomoravského kraje a asi tři nové školy, které na veletrhu ještě nebyly. Ty doplňují nabídku o obory, jež v regionu chybí, jako jsou například informační technologie, logistika a krizové řízení,“ informuje Hana Krojzlová, ředitelka Střediska služeb a Zařízení pro další vzdělávání pedagogických pracovníků v Hodoníně, které veletrh každoročně pořádá. Akce podle ní pomáhá žákům, aby se zorientovali v množství oborů.

„Někdy totiž název školy nevypovídá o tom, co se v ní učí, protože oborů nabízí celou řadu,“ vysvětluje. Děti, které letos končí devátou třídu, navíc získají informace, kdy školy pořádají dny otevřených dveří. Užitečný je veletrh i pro rodiče, které zajímají podmínky přijímacího řízení, počet otevíraných tříd a volných míst či uplatnění studentů na trhu práce. Výběr školy je dnes podle Hany Krojzlové důležitější než dřív.

„Pedagogové ze středních škol pozorují, že dřív si děti braly na veletrhu jen letáky, teď už vědí, když ne přímo jakou školu chtějí studovat, tak jakým směrem se chtějí ubírat,“ doplňuje ředitelka.

To, že žáků ubývá a školy se musejí prezentovat, aby dokázaly studenty získat, je už dlouholetý trend. Podle statistik hodonského úřadu práce v loňském školním roce končilo devátou třídu 1865 dětí, letos jich vychází ze základních škol jen 1500. Problém získat žáky mají hlavně učiliště s technickými o­bory.

„Zakopaný pes je v tom, že se vyzdvihuje jen úspěšnost toho, kdo má vysokou školu. Ale podle mě slušný zedník, který umí, si kolikrát vydělá jako ten vysokoškolák,“ domnívá se ředitelka.

Některé obory, jako je například pečovatelka, museli už dříve zrušit v SOU Kyjov Havlíčkova. Nebyl zájem.

„Paradoxně letos musím říct, že oproti ostatním školám, co mám zprávy, máme všechny obory naplněné. Třídy máme po třiceti žácích, což je až hraniční. Může to být dobrou dopravní dostupností do Kyjova, ale těch faktorů bude asi více,“ uvádí učitel všeobecných předmětů ze SOU Kyjov Havlíčkova Pavel Jakša.

Tím, že dětí ubývá a na střední školy se jich hlásí méně, roste jejich šance dostat se na gymnázia. V kyjovském Klvaňově gymnáziu pro tento a i příští školní rok nově otevírají dvě třídy čtyřletého gymnázia. „Přijímací řízení budeme nově dělat na základě scio testů,“ informuje profesorka Věra Minaříková. A co se podle pedagogů určitě nezmění, je způsob přijímaček, při kterém si žáci mohou stejně jako loni podat tři přihlášky. Veletrh vzdělávání pokračuje ještě dnes, a to v kulturním domě v Hodoníně od 9.00 do 17.00.