Vyvíjelo se to slibně. Stát daroval Hodonínu bývalá kasárna, a ten se rozhodl, že část území za kasárnami přemění v nedostatkové stavební parcely. Pozemky prodal developerské firmě Develop Moravia Group (DMG), která zde rozjela projekt Vila Park Dragoun a začala prodávat parcely i stavět. Jenže náhle se objevil člověk, který na firmu podal žalobu a zažaloval také Město Hodonín. Zpochybňuje prodej a vlastnictví pozemků i výběr developerské společnosti. Její klienti se nyní mohou cítit nejistě.
„Je to kruté, aby lidé v době krize, když přicházejí o práci, přišli také o peníze,“ obává se muž, jenž zavolal do redakce Hodonínského deníku a chtěl, aby o kauze sdělil informace. Není sám, kdo nechápe, co se děje. Na internetu se objevila petice, ve které se píše: „Nedopusťte, aby za vašeho dohledu vznikl v Hodoníně nový H-Systém!“ Právě toto spojení s developerskou firmou, která před několika lety vybrala od klientů zálohy a zmizela i s penězi, mohlo mezi lidmi vyvolat obavy.
„Při převodu pozemků určených pro tento projekt došlo k nekalosoutěžnímu jednání ze strany Develop Moravia Group,“ tvrdí anonymní autor petice na stránkách, kde také navádí k jejímu podpisu. Uvádí zde, že byly podány dvě žaloby: za nekalou soutěž na firmu DMG a na určení vlastnického práva pozemků na Město Hodonín. Žaloby, jak potvrdila firma i starostka Hodonína Milana Grauová, podal bývalý manžel jednatelky Develop Moravia Group Jitky Herzánové.
„My jsme se žádného nekalosoutěžního jednání nedopustili, to zaprvé. Za druhé, ani jsme nemohli, poněvadž jsme byli jediní, kteří soutěžili,“ uvedla k žalobě a ke koupi pozemků Jitka Herzánová. Postup bývalého manžela označila za účelový nátlak a žalobu za šikanózní. „Pokud podal žalobu, tak tím zpochybnil to, že jsme vlastníky. Zablokoval lidem manipulaci s pozemky, i když už jsou na ně napsané,“ uvedla.
Pozemky na základě žaloby katastrální úřad skutečně zaplomboval. Pokud by nyní chtěli klienti zastavit pozemek kvůli hypotéce, mohou mít potíže s jejím získáním. Jestliže bude o vlastnictví pozemků rozhodovat soud, může se táhnout i léta. Podle Herzánové se jedná zhruba o třicet klientů, kteří už zaplatili zálohy či koupili pozemky a staví. Jak řekla, všechny je firma o situaci písemně informovala a na bývalého manžela Herzánové podala několik trestních oznámení.
Organizátor internetové petice upozorňuje také na „nešťastný“ dodatek ke kupní smlouvě, díky kterému město přišlo o předkupní právo k pozemkům. „Jinak bychom museli s každou kupní smlouvou do zastupitelstva, aby nám ji schválilo. Tak máte strašně ztíženou práci,“ vysvětlila Herzánová, proč o sepsání dodatku město požádali.
To potvrdila i místostarostka Zuzana Domesová. „Dodatek smlouvy schválilo zastupitelstvo, a to ne jen osmnácti hlasy koalice,“ doplnila. Podle starostky Grauové nehraje zrušení předkupního práva v této kauze žádnou roli. „Právní ani faktickou,“ řekla. Místostarostka Domesová vyvrací i jakákoliv zpochybňování legitimity výběrového řízení.
Prodej nemovitého majetku města se totiž neřídí zákonem o zadávání veřejných zakázek. Podmínky prodeje si stanovuje město a vše schvaluje zastupitelstvo. „Pro nás bylo důležité, že jedním ze společníků Develop Moravia Group byl pan Šebesta, který je předseda okresní hospodářské komory. To není bezvýznamná osoba. Navíc v regionu podniká víc než dvacet let a má dobrou pověst,“ řekla k prodeji Domesová.
Starostka Hodonína Milana Grauová čeká na právní rozbory a chce s žalující stranou jednat. „Město neudělalo při převodu ani soutěži žádnou chybu. Jedná se o absurdní nedostatek legislativy. Ten umožňuje komukoliv řešit soukromé problémy podáním žaloby,“ uvedla. Redakce se několikrát pokoušela kontaktovat bývalého manžela Jitky Herzánové. Bezvýsledně.