Brněnský novorenesanční dům jeho bratra Franze se dostal mezi kulturní památky České republika jako Kleinův palác. Rezidence Huberta, nejmladšího z podnikajících sourozenců, však v Čejči zatím dál chátrá.

Klikněte a podívejte se, kde všude jsme už byli a co zajímavého jsme tam zjistili.Klikněte a podívejte se, kde všude jsme už byli a co zajímavého jsme tam zjistili.Zdroj: Deník

Stavbu, nazývanou i jako zámeček, chce však vedení Čejče opravit v původním stylu poloviny devatenáctého století.

„Připravujeme rekonstrukci domu, při níž počítáme s navýšením střechy a prosvětlením. Podle současných plánů by v prvním patře a vytvořeném podkroví vzniklo osm obecních bytů pro nájemní bydlení,“ přiblížil hlavní záměr čejčský starosta Jan Koutný.

Hubert Klein

narozen 1811 v Kociánově na Šumpersku

oženil se v roce 1840 v Čejči, kde nechal postavit rezidenci i první parní mlýn na Moravě podle amerického vzoru, dále pak sklárnu a cihelnu

v Čejči koupil hospodu i lázně

jeho přání o vybudování školy v obci vyplnil po jeho smrti bratr Albert

na Hodonínsku provozoval několik uhelných dolů v Hovoranech, Kelčanech, Kyjově či Kostelci

neúspěšně tady skončil jeho pokus o chov bource morušového pro výrobu hedvábí

zemřel 1856 v Řešově (dnešní Polsko) při kontrole výstavby železniční trati do nyní ukrajinského Lvova

zůstaly po něm podíly v několika železárnách, a to i v Uhrách či Chorvatsku, cukrovaru i domech ve Vídni

Ve spodní patrech objektu, který obec koupila v roce 2019, mají příchozí v budoucnu najít například informační centrum, obchůdek s místními produkty včetně prezentace čejčského vína a komunitní místnost, kde si pohrají také děti. „Nyní budeme vypisovat výběrové řízení na provedení projekčních prací,“ podotkl starosta.

Součástí plánů pro využití domu je i expozice věnovaná jedné z nejvýznamnějších podnikatelských dynastií habsburské říše. „Kleinové byli schopni vypracovat se během jedné generace z nepříliš majetných poměrů až na pomyslnou špičku podnikatelských elit. Tento typ sociální vzestupu v 19. století byl přitom i v evropské kontextu spíše výjimečný,“ uvedl historik Petr Popelka.

Život v Čejči výrazně ovlivnil nejmladší z vlivné generace bratří Kleinů Hubert. Ten přijel do malé vesnice na Hodonínsku ve třicátých letech 19. století, kdy zde spolu s bratry zajišťovali stavbu nové silnice mezi Hodonínem a Brnem. Tady si našel o šest let mladší nevěstu Františku Poduškovou, jejíž rodina provozovala v Čejči hostinec i lázně. V místním kostelíku svatého Vendelína měli svatbu v únoru 1840.

Hubert poté nechal v obci postavit první parní mlýn na Moravě, cihelnu, sklárnu a v neposlední řadě i zmiňovaný zámeček. Ten po poměrně brzké smrti jeho i choti pak často měnil vlastníky. To se podepsalo také na jeho současném stavu.

Nešetrné pak byly zvláště úpravy ve druhé půli dvacátého století. „Nejvíce devastujícími zásahy bylo vložení výkladců, dveří, oken v patře a snížení výšky vstupu,“ uvedl autor loňského stavebně-historického průzkumu Jiří Chmelenský.

Obec počítá s rekonstrukcí Kleinova domu za zhruba třiatřicet milionů korun. „Jde poměrně velkou investice, na kterou bychom chtěli získat peníze z nějakého vhodného dotačního titulu,“ doplnil starosta.