Podle mluvčího došlo ke zpoždění výplatního termínu kvůli nedostatku peněz na účtech firmy. To podle něj způsobily extrémně drahé energie, které energeticky náročný provoz doslova drtí. Provoz výrobních divizí ve veselských železárnách zahrnuje tažírnu či svařovnu trubek. Peníze na mzdy půjčily Ferrometu ostatní firmy z holdingu Z-Group podnikatele Zdeňka Zemka. „Celý holding vyplácí každým měsícem mzdy v celkovém objemu dvě stě milionů korun. V případě firmy Ferromet se jednalo o chybějící čtyři miliony korun,“ sdělil Slaný.

Podle něj si Zemkovy firmy v těžkých časech navzájem pomáhají. „Někdy se daří jedné, jindy zase jiné a navzájem si vypomůžou, v tom spočívá síla a dlouhodobá stabilita celého holdingu,“ doplnil mluvčí.

V obchodech na Hodonínsku platil muž falešnými bankovkami.
Falešné peníze na Hodonínsku. Kriminálka zadržela muže, který s nimi platil pivo

Ten vysvětlil nastalou situaci tak, že platby za předražené energie odčerpaly Ferrometu prakticky veškerou hotovost. „Železárny a ocelárny jsou energeticky velmi náročný provoz a náklady na energie jsou u nich obrovské. Energii musíme platit předem, každý měsíc máme přeplatek, ale přeplatky nám tam pak visí, protože nám je dodavatelé energií drží,“ popsal problém Slaný.

Odborový předák z veselských železáren Stanislav Malušek potvrdil, že vyplacená dlužná mzda za prosinec dorazila zaměstnancům Ferrometu na účet v pátek. „Vyplacení prosincových mezd bereme jako pozitivní reakci na stávkovou pohotovost, kterou jsme vyhlásili v úterý,“ sdělil Deníku odborář.

Situace na pánovské křižovatce tři týdny před začátkem chystané přestavby na okružní.
Proměna křižovatky smrti u Pánova zavře silnici. Místní pojedou po objížďkách

Zároveň doplnil, že stávková pohotovost ale dál trvá. Odborový orgán, který o ní rozhodl, podle Maluška bude jednat čtrnáctého března. „Pokud nám v tu dobu nebude zaměstnavatel dlužit mzdu za leden, tak se stávková pohotovost zruší,“ dodal Malušek.