Před dvěma lety skončila kvůli nízkému počtu žáků výuka na odloučeném pracovišti Církevní základní školy v Zarazicích. Škola nyní v budově provozuje pouze keramický kroužek a odpolední družinu pro děti. Také proto požádal ředitel školy město o zrušení výpůjčky. Co bude s budovou dál má rozhodnout Rada města Veselí nad Moravou.

„Důvody, proč jsme výuku ukončily, byly dva. Ten první byl samozřejmě ekonomický, druhý byl pak pedagogický, protože učit šest dětí v jedné třídě není až tolik příjemné. Při tak malém počtu žáků se totiž nevytvoří dětský kolektiv,“ přiblížil ředitel školy Ludvík Kostelansky důvody, proč padlo rozhodnutí o přesunu výuky.

Od té doby našly v Zarazicích zázemí různé volnočasové kroužky i aktivity. Nyní budovu využívá Centrum pro rodinu Veselí nad Moravou, kanoisté, fotbalisté, i další sportovci, folklorní soubor Štěpnička či dechová hudba Šohajé. Ke svým schůzím ho ale používá i zarazický osadní výbor.

„Aktivity v budově se nám tedy velmi snížily. Máme v ní sice kroužek a družinu, ze zkušenosti ale vím, že děti ze Zarazic nyní raději zůstanou přímo v centru, odkud jedou zrovna domů,“ doplnil Kostelanský. Právě proto požádal město, jestli si budovu nepřevezme zpátky.

Ředitel sice nevylučuje, že se provoz školy v budoucnu obnoví, zatím to ale nepředpokládá. „Dětí prostě ubylo,“ připomněl. Škola má přitom budovu ve výpůjčce na pět let a letos končí čtvrtý rok. Její provoz ale vyjde na přibližně dvě stě tisíc korun ročně. 
„Z toho, co za celoroční provoz zaplatíme, se nám ale vrátí méně než padesát procent. Budova je pro nás nyní prostě nadbytečná,“ uvedl ředitel.

Veselská radnice už sestavila komisi, která má určit, jak se s budovou školy do budoucna naloží. „Rada města zatím o zrušení výpůjčky nerozhodla a nerozhodne o něm minimálně do okamžiku, než bude mít sama jasno, jak se má budova dál využívat. Do té doby si necháme také zpracovat rozpočet,“ sdělil místostarosta Veselí nad Moravou Petr Kolář.

Podle předsedy zarazického osadního výboru a také člena komise, která má o budoucím využití školy rozhodnout, Jiřího Pavky, se nynější uživatelé nemusí bát, že by ztratili své zázemí. „Za osadní výbor mohu říct, že chceme, aby místo dál sloužilo pro činnost, která se v něm nyní provozuje,“ uevdl Pavka.

Právě ztráty zázemí se ale bojí jediný spolek, který má 
v místě dlouhodobější pronájem a tím je Rodinné centrum. Vedoucí pobočky Lenka Zemanová se bojí, že město objekt prodá. Veselím se totiž údajně podobné spekulace šíří. „Bojujeme, jak se dá. Sami se snažíme najít způsob, jak prostory využít. Jsme s nimi přitom velmi spokojení, protože máme k dispozici jak tělocvičnu, tak i velkou zahradu. Zázemí je prostě velmi kvalitní. Určitě bychom zde chtěli zůstat,“ uvedla Zemanová.

Podle místostarosty se o osudu zarazické školy rozhodne v několika týdnech. „Předpokládám, že o schválení či odmítnutí návrhu rozhodneme do konce května,“ uzavřel Kolář.